پایان نامه های بیولوژی تولید مثل و جنین شناسیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

بررسی کیفیت تخمک و جنین در تکنیک ­های کمک باروری IUI، IVF ICSI

نرخ ناباروری به دلایل متعددی از جمله سن حاملگی و سبک زندگی فعلی در جهان همچنان در حال افزایش است. اهمیت تکنیک­ های کمک باروری هر روز بیشتر می­ شود. تکنیک ­های کمک باروری (Assisted reproductive technologies: ART) شامل دستکاری تخمک و یا جنین در شرایط In vitro می ­باشد.

برخی از روش های تکنیک­ های کمک باروری ART عبارتند از

  • لقاح آزمایشگاهی (IVF)
  • لقاح داخل رحمی (IUI)
  • تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)
  • انتقال گامت به داخل فالوپ (GIFT)
  • انتقال لوله‌ای مرحله پیش هسته‌ای (PROST)
  • انتقال جنین لوله‌ای (TET)
  • انتقال داخل فالوپی زیگوت (ZIFT).

کیفیت تخمک را باید مهمترین عامل موثر بر درمان ناباروری و حفظ باروری در نظر گرفت. بارداری تا تولد نوزاد سالم روندی بسیار پیچیده است. عوامل متعددی بر موفقیت بارداری در زنان نابارور تأثیر می­ گذارد.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

هنگام استفاده از ART برای درمان زنان نابارور، سن یک عامل کلیدی بر میزان موفقیت بارداری است. کیفیت تخمک­ ها پس از سن ۳۵ سال کاهش می یابد و عامل مهمی در درمان موفقیت آمیز ART است. یک مانع کلیدی برای درمان موفقیت ­آمیز ناباروری با استفاده از ART، فرآیند به دست آوردن تخمک با کیفیت بالا است.

رشد چند فولیکولی ناشی از تحریک تخمدان می­ تواند منجر به جمع ­آوری تخمک­ های متعدد شود که به نوبه خود، شانس بارداری پس از ART را افزایش می­ دهد. از این رو، در فن آوری ­های کمک باروری هموادره تلاش می­ شود تا تعداد کافی تخمک با کیفیت را به دست آورند و در عین حال خطر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را به حداقل رسانیده و نهایتا جنین سالم متولد شود. برخی از این موضوع حمایت کرده ­اند که تعداد بالای تخمک ­های جمع­ آوری شده با نتایج بهبود یافته همراه است. اگر چه بسیاری از محققان چگونگی درمان با مکمل ­ها بر کیفیت تخمک ­ها برای مدل‌های In vivo و In vitro را مطالعه کرده ­اند. در مطالعاتی نشان داده شده که استفاده از میو­اینوزیتول( myo-inositol) که دارای نقش مهم در اسکلت سلولی و در تثبیت کروماتین است و ملاتونین به عنوان حذف کننده اکسیداتیو، ممکن است به طور قابل توجهی کیفیت تخمک­ ها و جنین­ ها را بهبود بخشد. به نظر می­رسد ملاتونین میزان لقاح را افزایش می ­دهد و میو­اینوزیتول میزان بارداری را بهبود می بخشد که به دنبال این نتیجه، پیشنهاد می­ شود مطالعات بیشتری برای تایید نتایج مثبت داروها در درمان روتین ART صورت گیرد. بنابراین مطالعه انواع داروهای سنتز شده بر میزان کیفیت تخمک­ ها در طول انجام تکنیک­ های کمک باروری می ­تواند از بحث­ های چالش ­برانگیز طرح ­های پژوهشی و پایان­ نامه­ ها باشد.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن