مهمترین نکات کاربردی در نحوه انتخاب عناوین و موضوعات اجرایی پایان نامه

انتخاب کلیدی و حساس برای موضوعات پایان نامه و طرح های پژوهشی تمامی رشته های علوم پزشکی و علوم پایه پزشکی از جمله زیست شناسی از جمله سلولی و مولکولی، ژنتیک، بافت شناسی و پاتولوژی، بیولوژی تولید مثل و تکوین، فیزیولوژی انسانی و جانوری، فیزیولوژی ورزش و تربیت بدنی، علوم تشریح، میکروبیولوژی، داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی و …..

انتخاب یک موضوع درست و جذاب، اولین قدم دانشجو برای چاپ مقاله در یک پایان نامه

در تمامی تحقیقات، بویژه طرح های پژوهشی رشته های علوم پزشکی و از همه مهمتر انجام پایان نامه های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) ،زمان و هزینه ی زیادی صرف تکرارها و خطاهای آزمایشگاهی می شود ولی به دلیل عدم توجه در انتخاب نوع موضوع و عنوان، دانشجو با مشکلات زیادی در چاپ مقاله در ژورنال های متفاوت مواجه می شود که ممکن است ماه ها زمان بیشتری صرف برطرف کردن این موضوع انجام دهد و یا حتی کلا آن مقاله به چاپ نرسد که در این صورت تمام زحمات دانشجو برای رسید به هدف از بین میرود.

بنابراین در قدم اول بدون شک انتخاب یک موضوع درست با نوآوری بالا و یا یک عنوان جذاب برای داوران مقاله ژورنال مورد نظر، شما را چندین ماه به جلو هدایت میکند و این بیش از نیمی از طی کردن مسیر است.    

اما داشتن تجربه به طور شگفت انگیری می تواند تمام مشکلات پیش رو برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی را از بین ببرد تا هر چه سریع تر و با کمترین هزینه به انتهای پژوهش و نهایتا چاپ سریع مقاله با بالاترین استانداردهای جهانی در ژورنال های معتبر دنیا نزدیک شود. این امر مهم باید آمیخته با ایده های نوآور، مشاوره تخصصی در هر زمینه، ارزیابی روش های انجام تست ها به طور بهینه و در نهایت اجرای درست و هدفمند تکنیک های آزمایشگاهی به صورت کلی و یا جزئی و در آخر تحلیل نتایج صورت می گیرد.

محوریت فعالیت موضوعات پایان نامه و پروژه های تحقیقاتی، معمولا به سفارش اساتید، دانشجویان، پژوهشگران، سازمان و یا ارگان های خاص می باشد. اما آنچه محقق را در انجام پژوهش و اجرای تکنیک های آزمایشگاهی در یک طرح پژوهشی موفق می کند، انتخاب موضوع مناسب همراستا با استانداردهای روز دنیاست.

 

در این مطلب  به چندی از کلیات موضوعات پایان نامه و طرح های پژوهشی می پردازیم. در ادامه و در مطالب پیوست به نحوه انتخاب صحیح این موضوعات به طور کامل و جزئی تر  اشاره میکنیم که تا حد زیادی می تواند به طور چشمگیری عناوین رشته های زیست شناسی از جمله سلولی و مولکولی، ژنتیک، بافت شناسی و پاتولوژی، بیولوژی تولید مثل و تکوین، فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی ورزش و تربیت بدنی، علوم تشریح، میکروبیولوژی، داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی و ….. را به موضوعات روز دنیا نزدیک کند. پژوهش در حول و حوش این موارد می تواند ایده های زیادی را در ذهن شما پرورش دهد تا شما بتوانید طرح پژوهشی دلخواه را به طور دقیق تری دنبال کنید.

آخرین موضوعات پیشنهادی پایان نامه هیستوژنوتک

دکمه بازگشت به بالا