مرکز رشد فن آوری سلامت هیستوژنوتک

مرکز رشد فن آوری سلامت هیستوژنوتک

مرکز رشد چیست؟

مراکز رشد ابزارهایی برای تبدیل خلاقیت، ایده، فکر و پژوهش به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می شوند.

مرکز رشد (انکوباتور)، از ریشه to incubate گرفته شده که بر مفاهیم تکثیر کردن، کشت دادن، رشد کردن و تکوین یافتن دلالت دارد. در ادبیات کارآفرینی، انکوباتورها در زمره زیرساخت های فنی قرار می‌گیرند و نهادها یا چارچوب هایی هستند که برای پرورش یا ایجاد کسب و کارهای کوچک تاسیس می‌شوند.

مرکز رشد فضای اداری و آزمایشگاهی همراه با خدمات حمایتی مختلف با حداقل هزینه را برای شرکت های نوپا فراهم همچنین شبکه‌سازی و برخی خدمات جانبی را برای آنها تامین می‌نماید. در واقع انکوباتورها ارائه کننده فضا، خدمات حمایتی و تجهیزات مشترک برای شرکت های کارآفرین هستند تا بتوانند کارآفرینان و شرکت های کوچک را در ایجاد و توسعه موسسات خود یاری نمایند.

اغلب مراکز رشد از کادر مدیریتی کوچکی تشکیل شده و دارای مکان فیزیکی و تسهیلات مشترک هستند. مراکز رشد معمولا در کنار یک مرکز تحقیقاتی که خدمات پشتیبانی (اعم از فنی یا غیرفنی) را برای تبدیل (یا پرورش) یک نوآوری یا یک اختراع به یک محصول نهایی قابل عرضه به بازار ارائه می‌کند، تاسیس می‌شوند.

در سرتاسر جهان، این نکته پذیرفته شده است که مراکز رشد ابزارهای مطمئنی برای تبدیل نوآوری ها و دستاوردهای تحقیقاتی به محصولات و نیز ترغیب کارآفرینی و توسعه تکنولوژیک هستند.

مراکز رشد محل استقرار شرکت های خصوصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع، و یا واحدهای فناور دانشجویی و دانشگاهی هستند که در صورت پذیرش در مرکز رشد مستقر می ‌گردند. شرکت هایی که طی دوره اقامت در مرکز رشد با استفاده از امکانات این مرکز بتوانند به اهداف برنامه دست یابند و موفق به ایجاد فناوری و دانش فنی در زمینه مربوطه شوند و دستاوردهای تحقیقاتی خود را به بازار عرضه کنند از مرکز رشد خارج می‌شوند.

اهداف مرکز رشد سلامت هیستوژنوتک

هدف از راه اندازی مرکز رشد هیستوژنوتک، پشتیبانی از استعدادهای کشور و کمک به پیشبرد ایده هایی است که می تواند تولید محصولات داخلی را به ارمغان آورد، تا کشور به رونق تولید و خودکفایی برساند.

  • ایجاد بستری مطمئن جهت تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی
  • ایجاد زمینه های لازم جهت افزایش انگیزه در فارغ التحصیلان دانشگاهی و فناوران
  • کارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و کمک به شکوفایی ایده های آنها
  • کمک به تجاری سازی پژوهش های علمی
  • ایجاد فضای لازم جهت رشد هسته های فناور
  • ارائه خدمات آموزشی جهت تجاری سازی ایده ی نو
  • ایجاد هسته های فناور قدرتمند و خلاق
  • تولید، تجاری سازی ، بازاریابی و فروش محصولات فناورانه
  • فراهم آوردن حمایت های قانوی جهت  تسهیل  تجاری سازی به ایده های علمی
  • کمک به تولید در کشور و افزایش صادرات و جلوگیری از خروج ارز از کشور

دوره رشد مقدماتی:

دوره ای حداکثر ۶ ماهه است که در آن به افراد یا گروه های مستعدی که دارای ایده های نو و کارآفرین صنعتی دانش محور هستند، مشاوره و آموزشهای لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری ارائه می شود. این مدت در صورت عدم ساخت نمونه اولیه علی رغم پیگیری و پیشرفت منطقی و منظم توسط فناور و ارائه دلایل توجیهی با تصویب شورا قابل تمدید خواهد بود. در صورت موفقیت در دوره رشد مقدماتی، واحدهای نوپا می توانند متقاضی اسکان رسمی در دوره رشد شوند.

به واحدهای پذیرفته شده در دوره رشد مقدماتی مشاوره و آموزش های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت های حقوقی مستقل داده می‌شود.

دوره رشد:

دوره ای نهایتا ۳ ساله که واحد های فناور از دوره رشد مقدماتی فرصت دارند تا با رسیدن به نتیجه نهایی، نسبت به تعیین وضعیت گروه و یا شرکت خود اقدام نمایند.

در این دوره گروه ها می بایست به نتیجه نهایی یعنی تولید محصول رسیده باشند.

عضویت در مرکز رشد فن آوری سلامت هیستوژنوتک

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن