بیوتکنولوژی

مقدمه ای از سیستم بیانی پروتئین های نوترکیب پروکاریوتی با میزبان های متفاوت

میزبان های پروکاریوتی

 

میزبان های سیستم بیانی پروکاریوتی ( مقدمه )

 

میزبان های متفاوتی در سیستم بیانی پروتئین های نوترکیب پروکاریوتی وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. E. Coli
  2. Bacillus megaterium
  3. B.licheniformis
  4. B.subtilis
  5. B. brevis

باکتری E. Coli  یکی از اولین و گسترده ترین میزبان های استفاده شده برای تولید پروتئینهای نوترکیب می باشد. این سیستم برای بیان عملکردی پروتئین های غیر گلیکوزیله بسیار عالی است. سیستم های مفید دیگر پروکاریوتی برای تولید پروتئین نوترکیب که در بالا به آن اشاره شده است که مهمترین آن ها همان باکتری E. Coli می باشد.

مزایا :

از مزایای این سیستم میتوان به رشد سریع، تراکم بالا در محیطهای ساده وارزان قیمت، اطلاعات ژنتیکی کاملاً شناخته شده، در دسترس بودن تعداد زیادی از ناقل های کلونینگ و سویه های جهش یافته میزبانی، انتقال ساده، کنترل آسان پروموتور آن، امکان تولید انبوه پروتئین نوترکیب اشاره کرد.

معایب :

با این حال سیستم پروکاریوتی دارای برخی معایب است. یکی از این معایب، تراکم سلولی بالا به علت تشکیل استات است که منجر به مسمومیت میشود. همچنین پروتئین هایی که در اجسام انکلوژن تولید می شوند اغلب غیر فعال و غیرقابل حل هستند و نیاز به تا خوردن مجدد دارند.

این سیستم در تولید پروتئین هایی با دی سولفید زیاد، عاجز است. محدودیت های دیگرسیستمهای بیان پروکاریوتی شامل فقدان تغییرات پس از ترجمه به عنوان مثال گلیکوزیلاسیون پروتئین، تغییرات یا جایگزینی اسیدآمینه ها به دلیل ترجیح کدونی، آلودگی با اندوتوکسین، تخریب پروتئین خارجی در میزبان، پردازش ناصحیح به دلیل فقدان چاپرون ها، عدم تولید پروتئین فعال، بی ثباتی پلاسمیدها، تولید مقادیر اندک پروتئین های عملکردی و تجمع محصول نوترکیب به عنوان انکلوژن  بادی و دشوار شدن خالص سازی پروتئین است.

نکته :

از میان سیستم های مختلف تولیدکننده پروتئین های نوترکیب، سیستم یوکاریوتی به دلیل تولید پروتئین های بزرگ به ویژه پروتئین های غنی از باند دی سولفید وتغییرات پس از ترجمه بروی آنها نسبت به سیستم پروکاریوتی ترجیح داده میشود.

این در حالی است که سیستم های پروکاریوتی جهت سنتز پروتئین های کوچک کاراتر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن