استعدادیابی ورزشی ژنتیکی

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی بصورت تخصصی

بی تحرکی، به یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد بیماری های عصر کنونی تبدیل شده است. آیا می­دانید که بیش از ۴۵ درصد افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان قرار دارند؟ آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا دوستان شما نسبت به شما سالم تر هستند، در حالی که  هر دوی شما یک فعالیت کاری را انجام می دهید؟ آیا می دانید علاوه بر اهمیت غربالگری در تندرستی، یک شناسایی دقیق ژنتیکی ورزشی همراه با تغذیه هوشمندانه، استعداد فرزندان شما را برای رسیدن به بهترین سکوهای قهرمانی در کمترین زمان ممکن شکوفا می­کند؟ در صورتی که عدم دقت به این موارد منجر به تباهی استعداد افراد می­شود؟

هیستوژنوتک با داشتن نیروی انسانی متخصص و مجرّب (دکتری تخصصی فیزیولوژی ورزش، متخصص رفتار حرکتی و حرکات اصلاحی در کنار کارشناس با تجربه علوم ورزشی) با دارا بودن تمامی امکانات و تجهیزات حرفه­ای با متدهای کاملا علمی و به روز دنیا، بر آن است تا علاوه بر ارتقاء سطح سلامت جسمی و روحی تمامی افراد خانواده در سنین و مراحل مختلف زندگی، با برگزاری دوره های استعدادیابی، بهترین مسیر تندرستی و قهرمانی را به افراد معرفی کند. هیستوژنوتک با سنجش شاخص­های آمادگی جسمانی و تغذیه ای مرتبط با سلامت، که شامل بررسی استقامت قلبی- عروقی، ظرفیت های ریوی، ظرفیت های عصبی – عضلانی، ناهنجاری های قامتی، قدرت، انعطاف پذیری، و تعادل در کنار تغذیه هوشمندانه است، کلید تندرستی و رمز زندگی سالم را برای افراد فراهم می کند.

همچنین از دیگر اهداف هیستوژنوتک این است که زندگی سالم و بدون دردهای عضلانی اسکلتی را با شناخت ارگونومی صحیح در محیط کاری و زندگی روزمره و انجام حرکات اصلاحی ، تجربه کنیم. زیرا که بسیاری از اختلالات جسمانی و بیماری ها را می توان با استفاده از ورزش های اصلاحی پیشگیری و کنترل و یا اینکه از پیشرفت آنها جلوگیری کرد. تیم آسیب شناسی و حرکات اصلاحی ما به شما کمک می کند تا به یک زندگی بدون دردهای عضلانی، اسکلتی، مفصلی (شانه، آرنج، مچ دست، لگن، زانو، مچ پا، کمر و گردن و انحراف ستون فقرات) برسید تا از بروز بیماری هایی نظیر آرتروز و پوکی استخوان و همچنین آسیب ورزشی (عضلات و رباط ها و مفاصل) برای شما پیشگیری شود.

برخی از خدمات ارائه شده توسط هیستوژنوتک
  • استعدادیابی ورزشی بر اساس ویژگی های فردی و ژنتیکی

هیستوژنوتک، استعداد ورزشی نهفته فرزندانتان را به راحتی با بررسی ویژگی های فردی (پیکر سنجی، آمادگی جسمانی، روانشناسی و … ) و با کشف ساختار ژنتیکی بدست می آورد. به بیان دیگر این استعداد های ذاتی نهفته همانند مسیر میانبری در فرزندان شما به چشم می خورند که نشان دهنده ی توانایی فرد برای رسیدن به بهترین جایگاه های ورزشی در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. در این آزمون ها با شناسایی دقیق مهارت های ذهنی – حرکتی فرد، و پیش بینی تکامل جسمی او، شانس انتخاب ناآگاهانه را از بین برده و مناسب ترین رشته های ورزشی را برای او پیشنهاد می کنیم.

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی
  • ورزش و رشد حرکتی کودکان
استعدادیابی ورزشی ژنتیکی

از نگاه متخصصین حوزه علوم ورزشی بسیاری از کودکان دارای عقب ماندگی های رشدی (ضعف در مهارت های پایه مانند پریدن، جهیدن، دویدن و …) می باشند. این کودکان بی آنکه خود بدانند در پرداختن به بسیاری از ورزش ها  و حتی حرکات ساده زندگی روزمره دچار مشکل هستند. بنابراین در این بخش تلاش می شود تا با ارائه برنامه های تمرینی ویژه مهارت های پایه، کودک برای ورود به ورزش های مختلف و زندگی روزمره آماده گردد. اتنخاب رشته ورزشی مناسب برای کودک باعث می شود تا کودک اشتیاق لازم برای ورزش را داشته باشد و فواید جسمانی و روانی ورزش در کودک به حداکثر برسد.

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی
  • غربالگری سلامت و تندرستی

بررسی وضعیت کیفیت زندگی افراد با توجه به معیارهای استاندارد سازمان های بین المللی صورت می پذیرند، این اقدامات دربرگیرنده ارزیابی تندرستی بدنی و تغذیه ای افراد می باشد. در هیستوژنوتک، پس از بررسی و شناخت مشکلات موجود در وضعیت تندرستی و شیوه زندگی افراد با یک غربالگری دقیق، کارنامه ای تحلیلی از شرایط موجود به فرد ارائه می شود که حاوی اطلاعات ارزشمندی از وضعیت سلامت او می باشد. متاسفانه اغلب افراد از سلامتی کامل برخوردار نیستد و خود از این ماجرا اطلاعی ندارند. به زبان ساده شاخص سلامت بیانگر طول زندگی و شاخص تندرستی بیانگر عرض زندگی است. تندرستی به شما می گوید آیا توان کافی برای انجام وظایف شغلی خود را دارید یا نه؟ شاخص تندرستی پیش بینی می کند شما در آینده نزدیک در معرض ابتلا به چه بیماری هایی قرار دارید. به عنوان مثال، فردی که فاقد قدرت بدنی استاندارد است در معرض خطر آرتروز مفاصل و فرد فاقد ظرفیت قلبی تنقسی استاندارد در معرض خطر انواع بیماری های قلبی عروقی قرار دارد. بنابراین شاید کلید حل مشکل اغلب سازمان ها که از عدم آگاهی تندرستی کارکنان خود گلایه دارند در دست متخصصان حوزه فیزیولوژی ورزش و کارنامه تندرستی باشد. بخش نهایی خدمات شامل ارائه مشاوره تخصصی می باشد. آنچه که موجب اثربخشی مراحل کاری هیستوژنوتک می شود، ارائه مشاوره ی دقیق در زمینه راهکارهای عملیاتی رفع مشکلات افراد می باشد. راهکارهای قابل ارائه شامل تجویز برنامه تمرینات ورزشی، تغذیه ای و حرکات اصلاحی می باشد. ترویج این گونه اقدامات در میان گروه های مختلف جامعه منجر به بهبود و ارتقا سطح کیفیت زندگی افراد شده و می توان آنرا یک سرمایه گذاری مطمئن در جهت حفظ منابع انسانی و مالی سازمان تلقی نمود.

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی
استعدادیابی ورزشی ژنتیکی

برنامه ورزشی از مبنتدی تا پیشرفته در رشته های مختلف بر مبنای پروفایل ژنتیکی و ویژگی های فردی

بی شک موفقیت در رشته های ورزشی مختلف مستلزم بهره گیری از برنامه های تمرینی و تغذیه تخصصی و متناسب با رشته ورزشی می باشد. در این بخش متخصصین ضمن ارزیابی تخصصی، به ارائه برنامه تمرینی و تغذیه ای متناسب با شرایط و اهداف مدنظر ورزشکار می پردازند. در مسابقات سطح جهانی بیشتر ورزشکاران یک هدف مشترک دارند و آن “تبدیل شدن به بهترین در رشته‌ی خود” می‌باشد. آگاهی ورزشکاران از پتانسیل‌های ذاتی (ژنتیکی) و اکتسابی (آموزشی) خود می تواند کمک بزرگی برای تبدیل شدن به بهترین ها باشد. بنابراین یک قهرمان باید مناسب ترین برنامه تمرینی بر اساس ساختار ژنتیکی خود را دنبال کند تا: حداکثر عملکرد را در کمترین زمان کسب کند،نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کند، زمان مورد نیاز برای بهبود بعد از هر جلسه تمرین خود را تعیین کند، و در نهایت برآوردی از میزان ریسک احتمال آسیب های ورزشی را بدست آورد. که این مورد یکی از مهم ترین اهداف هیستوژنوتک باشد.

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی
برنامه تخصصی ویژه زنان باردار

تغییرات آناتومیکی و فیزیولوژیکی ناشی از بارداری شامل: تغییرات اسکلتی عضلانی (افزایش گودی کمر)، تغییرات هورمونی (تغییرات انسولین و دیابت)، شلی و لقی مفاصل، افزایش ضربان قلب استراحتی، افزایش وزن، کاهش فشار خون، افزایش حجم خون، هموگلوبین و کاهش vo2max می باشد که بر اساس تحقیقات تمرینات ورزشی اصولی قادر به کنترل تمام موارد ذکر شده می باشد. که عوارض ناشی از بارداری را به حداقل می رساند. همانطور که ذکر شد یکی از شایعترین عوارض مربوط به دوران بارداری دیابت بارداری است که خطرات قابل توجهی را برای مادر و جنین از جمله  افزایش مرگ و میر جنین، اختلال در تحمل گلوکز و ابتلا به دیابت نوع ۲ و .. را به همراه دارد. فعالیت ورزشی از طریق افزایش GLUT4 بر انتقال گلوکز اثر می گذارد همچنین ورزش از طریق تغییر در ترکیب بدن در دراز مدت برروی تحمل گلوکز و کنترل قند خون زنان باردار موثر است. پس از زایمان ( طبیعی و سزارین ) نیز انجام اصولی و دقیق تمرینات ورزشی کمک می کند تا مادر سریعتر بتواند به فعالیت روزمره باز گردد. در هیستوژنوتک تمرینات برای هر مادر در زمان های مختلف بارداری، متفاوت است.

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی
استعدادیابی ورزشی ژنتیکی
  • برنامه غذایی از مبتدی تا پیشرفته بر مبنای پروفایل ژنتیکی و ویژگی های فردی

برای کاهش خطر احتمالی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی،  دیابت، کبد چرب، آرتروز و .. ، و برای افزایش سطح آمادگی جسمانی جهت فعالیت روزمره و ورزش قهرمانی حتما در دوره های تندرستی و تغذیه ای هیستوژنوتک شرکت کنید.

مطالعات نشان داده اند افرادی که بر اساس ویژگی های فردی و  ژنتیک خود، نوعی رژیم  غذایی خاص را دنبال می کنند، نسبت به افرادی که بدون در نظر گرفتن این شاخص ها رژیم می گیرند، به صورت چشمگیری از سلامت، تناسب اندام و بهبود عملکرد فیزیکی و روحی بالاتری برخوردار هستند.

  • ورزش سالمندی

بر اساس تحقیقات پس از ۲۵سالگی، به ازاء هر سال یک درصد از ظرفیت هوازی، قدرت ماهیچه‌ای، سرعت و سایر عملکرد‌های فیزیکی خود را از دست می‌دهیم. میزان فعالیت، ورزش مفرح و رژیم غذایی سالم، اثرات بسیار قوی بر عملکرد، کاهش و حتی توقف روند از تخریب ظرفیت‌های فیزیولوژیکی ناشی از افزایش سن دارند. از طرفی نیز افزایش جمعیت سالمندان کشور برنامه ریزی متناسب با شرایط آنها را طلب می کند. سالمندان بی تحرک در معرض بیماری های مزمن و خطرات زمین خوردن ناشی از بی تعادلی هستند. در این راستا با انجام فعالیت ورزشی و تغذیه ای متناسب می توان روند پیری را به تاخیر انداخت و از خانه نشینی و زمین گیری افراد سالمند پیش گیری نمود.

استعدادیابی ورزشی ژنتیکی

مطالب مرتبط: استعداد یابی بر اساس نقشه ژنتیکیطرح پایش تندرستی