مرکز رشد فن آوری سلامت هربوتک

مرکز رشد فن آوری سلامت هربوتک

مرکز رشد و فناوری سلامت هربوتک با هدف حمایت از ایده های نو در جهت تولیدات نوآور با مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دل شرکت دانش بنیان هیستوژنوتک فعالیت خود را آغار نموده است. با توجه به اهمیت بسیار زیاد گیاهان دارویی و لزوم استفاده از آنها بر پایه ی دانش روز، هربوتک محوریت اصلی کار خود را بر روی این گونه طرح ها و ایده ها متمرکز نموده است هرچند که تمامی حوزه های مرتبط با بهداشت و سلامت میتوانند راهی به مرکز رشد هربوتک داشته باشند.

مرکز رشد چیست؟

مراکز رشد ابزارهایی برای تبدیل خلاقیت، ایده، فکر و پژوهش به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می شوند.

مرکز رشد (انکوباتور)، از ریشه to incubate گرفته شده که بر مفاهیم تکثیر کردن، کشت دادن، رشد کردن و تکوین یافتن دلالت دارد. در ادبیات کارآفرینی، انکوباتورها در زمره زیرساخت های فنی قرار می‌گیرند و نهادها یا چارچوب هایی هستند که برای پرورش یا ایجاد کسب و کارهای کوچک تاسیس می‌شوند.

اغلب مراکز رشد از کادر مدیریتی کوچکی تشکیل شده و دارای مکان فیزیکی و تسهیلات مشترک هستند. مراکز رشد معمولا در کنار یک مرکز تحقیقاتی که خدمات پشتیبانی (اعم از فنی یا غیرفنی) را برای تبدیل (یا پرورش) یک نوآوری یا یک اختراع به یک محصول نهایی قابل عرضه به بازار ارائه می‌کند، تاسیس می‌شوند.

در سرتاسر جهان، این نکته پذیرفته شده است که مراکز رشد ابزارهای مطمئنی برای تبدیل نوآوری ها و دستاوردهای تحقیقاتی به محصولات و نیز ترغیب کارآفرینی و توسعه تکنولوژیک هستند.

مراکز رشد محل استقرار شرکت های خصوصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع، و یا واحدهای فناور دانشجویی و دانشگاهی هستند که در صورت پذیرش در مرکز رشد مستقر می ‌گردند. شرکت هایی که طی دوره اقامت در مرکز رشد با استفاده از امکانات این مرکز بتوانند به اهداف برنامه دست یابند و موفق به ایجاد فناوری و دانش فنی در زمینه مربوطه شوند و دستاوردهای تحقیقاتی خود را به بازار عرضه کنند از مرکز رشد خارج می‌شوند.

اهداف مرکز رشد سلامت هربوتک

هدف از راه اندازی مرکز رشد هربوتک، پشتیبانی از استعدادهای کشور و کمک به پیشبرد ایده هایی است که می تواند تولید محصولات داخلی را به ارمغان آورد، تا کشور به رونق تولید و خودکفایی برساند.

 • ایجاد بستری مطمئن جهت تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی
 • ایجاد زمینه های لازم جهت افزایش انگیزه در فارغ التحصیلان دانشگاهی و فناوران
 • کارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و کمک به شکوفایی ایده های آنها
 • کمک به تجاری سازی پژوهش های علمی
 • ایجاد فضای لازم جهت رشد هسته های فناور
 • ارائه خدمات آموزشی جهت تجاری سازی ایده ی نو
 • ایجاد هسته های فناور قدرتمند و خلاق
 • تولید، تجاری سازی ، بازاریابی و فروش محصولات فناورانه
 • فراهم آوردن حمایت های قانوی جهت  تسهیل  تجاری سازی به ایده های علمی
 • کمک به تولید در کشور و افزایش صادرات و جلوگیری از خروج ارز از کشور

دوره رشد مقدماتی

دوره ای حداکثر ۶ ماهه است که در آن به افراد یا گروه های مستعدی که دارای ایده های نو و کارآفرین صنعتی دانش محور هستند، مشاوره و آموزشهای لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری ارائه می شود. این مدت در صورت عدم ساخت نمونه اولیه علی رغم پیگیری و پیشرفت منطقی و منظم توسط فناور و ارائه دلایل توجیهی با تصویب شورا قابل تمدید خواهد بود. در صورت موفقیت در دوره رشد مقدماتی، واحدهای نوپا می توانند متقاضی اسکان رسمی در دوره رشد شوند.
به واحدهای پذیرفته شده در دوره رشد مقدماتی مشاوره و آموزش های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت های حقوقی مستقل داده می‌شود.

دوره رشد

دوره ای نهایتا ۳ ساله که واحد های فناور از دوره رشد مقدماتی فرصت دارند تا با رسیدن به نتیجه نهایی، نسبت به تعیین وضعیت گروه و یا شرکت خود اقدام نمایند.

در این دوره گروه ها می بایست به نتیجه نهایی یعنی تولید محصول رسیده باشند.

سوالات متداول

 • هدف از فعالیت مرکز رشد چیست؟
  ایجاد فضای مناسب برای تحقق بخشیدن ایده های محققین گرامی
 • چه طرح هایی مورد پذیرش قرار می گیرند؟
  ایده هایی مورد استقبال قرار می گیرند که گره گشای نیاز جامعه باشند و توجیه اقتصادی داشته باشند.
 • مرکز رشد در چه زمینه هایی فعالیت می کند؟
  مرکز رشد با تمرکز بر گیاهان دارویی اعم از عصاره های گیاهی، اسانس های گیاهی، تولید نانو ذرات از گیاهان مختلف و … فعالیت می کند.
 • مزایای پذیرش و استقرار در مرکز رشد؟
  بهره‌مندی از راهنمایی های متخصصین حرفه‌ای
  تسهیل در فرآیند تجاری‌سازی فناوری
  بهره‌مندی از خدمات مرکز رشد
  بهره‌مندی از مزایای قانون حمایت از مراکز رشد
 • نحوه ی پذیرش توسط شرکت چگونه است؟
  به قسمت پذیرش سایت مراجعه شود و فرم مشخصات تکمیل گردد.

عضویت در مرکز رشد فن آوری سلامت هربوتک