پایان نامه های سلولی و مولکولیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

سنجش مورفومتریک بافت ریه در مدل القای آپوپتوز ناشی از استشمام گازهای سمی

در ابتدا، محققان معتقد بودند که تنها دو شکل مرگ سلولی وجود دارد، آپوپتوز و نکروز. آپوپتوز یک فرآیند فعال متابولیکی است که در آن مرگ سلولی با ویژگی های مورفولوژیکی مشخصی رخ می دهد که شامل انقباض غشای سلولی، تراکم کروماتین هسته ای، تکه تکه شدن هسته و حباب غشای پلاسما می شود. در مقابل، نکروز زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌ها به‌طور تصادفی در اثر آسیب شدید یا سریع می‌میرند و منجر به انحلال غشای پلاسمایی، تورم سلولی و آزاد شدن محتویات داخل سلولی می‌شود که باعث التهاب می‌شود.

فلزات سنگین مهم‌ترین آلاینده‌های هوا هستند که زیست تخریب‌پذیر نیستند. در میان این فلزات سنگین، سرب (Pb) دومین ماده سمی رایج است. مطالعات انسانی و حیوانی تجربی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض سرب بر عملکرد انواع سلول‌های ایمنی و تولید واسطه‌های التهابی و سیتوکین‌ها مانند اینترلوکین‌ها، فاکتور رشد بتا ۱ (TGF-β۱) و فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) تأثیر می‌گذارد. بررسی بیان P53 و Bcl2 با تکنیک ایمونوهیستوشیمی در مدل القایی آپوپتوز ریه می ­تواند از موضوعات جالب بافت شناسی باشد چرا که نشان داده شده است که P53 در روند القای آپوپتوز و bcl2، یک مولکول با عملکرد مخالف نقش دارد.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

ارزیابی کمی ساختارهای ریه برای مطالعه رشد ریه و پاتوفیزیولوژی ریه بسیار مهم است. به این ترتیب، داده‌های مورفومتریک برای انجام مقایسه‌های معتبر آماری بین گروه‌های آزمایشی ضروری است.

  • مزایای استفاده از مورفومتری در مطالعه ساختار ریه عبارتند از:
  • کمی ­سازی تغییرات در ساختار ریه به روشی عینی و بی ­طرفانه
  • حساسیت بیشتر در شناسایی تغییرات ظریف در ساختار
  • توانایی رتبه ­بندی دقیق تغییرات در ساختار بافت ناشی از عوامل مختلف یا قرار گرفتن تدریجی در معرض یک عامل خارجی مانند گازهای سمی

بررسی سمیت نسبی یک عامل، دارو، ماده شیمیایی یا آلاینده بر روی آپوپتوز ریه با روش های مورفومتریک از موضوعات پژوهشی متداول است.

بررسی ساختار و سایز لُب ­های بافت ریه، مورفولوژی سلول های ریوی و نحوه توزیع و ضخامت شبکه مویرگی بافت ریه در مدل القایی آپوپتوز از موضوعات پر چالش پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری رشته های علوم زیستی و علوم پزشکی می تواند باشد.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن