القا مدل حیوانی آزواسپرمی برای ارزیابی روش های درمانی جدید بسیار کاربردی است. آزواسپرمی (Azoospermia) یکی از بیماری های شایع ناباروری در مردان به شمار می‌رود که در آن تعداد اسپرم های موجود در مایع منی، صفر است. القاء انواع بیماری ها یکی از مهم ترین روش ها جهت مطالعه بیماری ها میباشد. بنابراین با ایجاد بیماری آزو اسپرمی در موش های آزمایشگاهی و دیگر حیوانات آزمایشگاهی جهت طرح های پژوهشی این امکان برای محققان به وجود می‌آید تا بتوانند با هزینه کمتر و سرعت بیشتر امکان مطالعه روی این بیماری را داشته باشند . شرکت بافت و ژن پاسارگاد با داشتن آزمایشگاه مجهز مطالعات حیوانات آزمایشگاهی و اتاق مجهز نگهداری حیوانات آزمایشگاهی آماده همکاری با محققان و دانش پژوهان جهت مطالعات میباشد.

⭐ آنچه در این مطلب خواهید خواند

⭐ آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش تیترها

بیماری آزواسپرمی چیست؟

این اختلال غیرقابل پیشگیری است اما با رعایت برخی عوامل مرتبط با آن، مانند کاهش وزن و انتخاب سبک زندگی سالم می‌توان شانس ابتلا به آن را کاهش داد.

عدم وجود اسپرم در انزال (آزواسپرمی) در ۱۵٪ مردان نابارور مشخص شده و می تواند به عنوان آزواسپرمی انسدادی (Ostructive Azoospermia) و آزواسپرمی غیر انسدادی (Non-obstructive azoospermia) طبقه بندی شود. گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی در طبقه بندی علت آزواسپرمی بسیار مهم است و ممکن است با آزمایشات ژنتیکی و آزمایشگاهی همراه باشد.

پیشرفت های اخیر در آزمایش ژنتیک و رویکردهای جراحی میکروسکوپی همراه با فناوری کمک باروری Assisted Reproductive Technology (ART) گزینه هایی را برای افزایش درمان تعداد بیماران ارائه می دهد.

ایجاد بیماری آزواسپرمی در موش
بیماری آزواسپرمی

برای تشخیص آزواسپرمی سابقه ی بیماری در کودکی، سابقه ی خانوادگی، ناتوانی جنسی، التهاب بیضه، سابقه ی شیمی‌درمانی و پرتودرمانی و تمام آسیب‌های جنسی تأثیرگذار هستند.

تشخیص این بیماری فقط با آزمایش اسپرموگرام ممکن می باشد که باید حداقل در دو نوبت به فاصله ۴ هفته از یکدیگر تائید شوند.

برای تشخیص آزواسپرمی باید از روش استاندارد آزمایش مایع منی که سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است استفاده کرد.

دسته بندی انواع آزواسپرمی

در این نوع آزواسپرمی، بیضه ‌ها طبیعی هستند اما توانایی تولید اسپرم را ندارند. این نوع اختلال بر اثر اختلالات غده هیپوفیز و هیپوتالاموس به وجود می آید و حدود ۲ درصد از جمعیت مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پایین بودن سطح هورمون های LH و FSH همچنین پایین یا متوسط بودن سطح هورمون تستوسترون، حاکی از اختلالات پیش بیضه‌ای هستند.

در آزواسپرمی بیضه ای، آسیب به بیضه ‌ها باعث ایجاد اختلال در روند طبیعی تولید اسپرم می شود. در مردان مبتلا به آزواسپرمی بیضه ای یا غیر انسدادی، کاهش تولید اسپرم یا عدم تولید آن دیده می‌شود.
حدود ۴۹ الی ۹۳ درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در مردان مبتلا به آزواسپرمی انسدادی بسته به شرایط بیمار می توان از چندین روش استفاده کرد.

القای آزواسپرمی به موش آزمایشگاهی
دسته بندی انواع آزواسپرمی

در این دسته از بیماران اسپرم در بیضه تولید شده اما مسیر خروجی آن از بیضه مسدود است. این قبیل آزواسپرمی در مردانی که وازکتومی کرده اند و یا دچار نقص و انسداد مادرزادی در مسیر خروج از اسپرم می باشند، دیده می شود. با توجه به اینکه در این مردان اسپرم به تعداد مناسب ساخته می شود، می توان با نمونه برداری از اسپرم ها در بیضه، جهت لقاح خارج از رحمی استفاده کرد.

این اختلال یکی از شدیدترین حالت‌های ناباروری در مردان است که علت مشخصی ندارد اما می توان از چاقی و اضافه وزن به عنوان عوامل تاثیرگذار در این اختلال یاد کرد. از آنجایی که امروزه آمارهای جهانی ناباروری در مردان در حال افزایش است و یافته های مطالعات اخیر نشان می دهد که وضعیت تغذیه ای و بیماری های متابولیک بسیار تعیین کننده در سیستم باروری و تولید مثل هستند، از این رو توجه محققان و پژوهشگران مراکز تحقیقاتی طب تجربی، به اهمیت موضوع ناباروری و راه های درمان آن بسیار جلب شده است و توانسته اند طرح های تحقیقاتی موفقی با تکیه بر پایه مدل های حیوانی در این موضوع به سرانجام برسانند.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۹۲ 

القا مدل حیوانی آزواسپرمی

مدل های حیوانی آزواسپرمی هنگام ارزیابی روش های درمانی جدید برای اهداف تحقیقاتی بسیار کاربردی هستند.

تزریق داروی بوسولفان با دوز ۴۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن به صورت داخل صفاقی، یکی از متداول ترین روش های ایجاد مدل آزواسپرمی می باشد.

در این روش القا مدل حیوانی آزواسپرمی پس از گذشت مدت زمان یک ماه از تاریخ ایجاد مدل، مدل آزواسپرمی در موش های مورد مطالعه اتفاق می افتد. برای اطمینان از آزواسپرمی و پس از روند درمانی دارویی و تمرین ورزشی، یک بیضه از موش جهت آنالیز مولکولی یا اندازه گیری میزان استرس های اکسیداتیو به روش فلوسایتومتری و بیضه دیگر جهت رنگ آمیزی های بافت شناسی نظیر هماتوکسیلین – ائوزین استفاده می شود. آنالیز آماری با استفاده از آزمون های کروسکال والیس، من ویتنی و فیشر انجام می شود.

روش دیگر برای القا مدل آزواسپرمی هیپرترمی (قرار گرفتن بیضه ها در معرض درجه حرارت ۴۳ درجه سانتی گراد ۲۰ دقیقه در روز به مدت ۵ هفته) است. مدت زمان القا مدل در حیوانات ۳۵ الی ۷۰ روز پس از مداخله می باشد.

یک مدل حیوانی ایده آل آزواسپرمی می تواند ابزاری قدرتمند برای ارزیابی پیوند سلول های بنیادی اسپرماتوگونی (SSC) باشد.

ایجاد بیماری آزواسپرمی در موش

القای آزواسپرمی در موش آزمایشگاهی

ایجاد بیماری آزواسپرمی در حیوانات آزمایشگاهی و موش های آزمایشگاهی یکی از رایج ترین انواع روش های مطالعه روی این بیماری جهت یافتن جدید ترین روشهای تشخیص و درمان میباشد.

مطالب مرتبط: ایجاد مدل تومور سرطانی – ایجاد مدل بیماری صرع – ایجاد مدل آسیب نخاعی
خدمات مرتبط: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – ایجاد انواع مدل های حیوانی