بافت شناسی

رنگ آمیزی های بافت شناسی

رنگ آمیزی های عمومی و اختصاصی بافت شناسی

خلاصه نوشته
  • هماتوکسیلین و ائوزین، از اصلی ترین رنگ های بافتی است به آن رنگ آمیزی عمومی مي گويند و رنگ آمیزی های اختصاصی پرکاربرد شامل، رنگ های تریکروم ماسون، کریزل ویوله، پریودیک اسید-شیف، آلشین بلو، تولوئدین بلو، لوکسال فست بلو، آلیزارین رد مي شود.

رنگ آمیزی های بافت شناسی شامل رنگ های عمومی و اختصاصی مختلف جهت شناسایی و بررسی بافت ها می باشد. رنگ هماتوکسیلین و ائوزین، یکی از اصلی ترین رنگ های بافتی است و اغلب به عنوان رنگ استاندارد از آن استفاده می شود و چون در تمام بافت ها کاربرد دارد به آن رنگ آمیزی عمومی می گویند. سایر رنگ های مورد استفاده در بافت شناسی، رنگ های اختصاصی هستند که هر بافت رنگ اختصاصی ویژه خود را دارد و به منظور شناسایی قسمت های خاصی از بافت مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور معمول، به منظور تشخیص های متداول بافتی و مشاهده جزئیات ساختار سلولی و بافتی، از رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین (H&E) استفاده می شود.

هماتوکسیلین دارای رنگ آبی متمایل به بنفش تیره بوده و اسیدهای نوکلئیک را رنگ می کند. ائوزین به رنگ صورتی بوده و پروتئین ها را به طور غیراختصاصی رنگ آمیزی می کند. به طور معمول در یک بافت، هسته ها به رنگ آبی و سیتوپلاسم و ماتریکس خارج سلولی به درجه های مختلف صورتی، رنگ آمیزی می شود.

رنگ های هماتوکسیلین و ائوزین، اولین رنگ های تشخیصی است که در بافت شناسی و هیستوپاتولوژی شامل بیوپسی های آسپیره شده با سوزن و بافت های تهیه شده به صورت قالب پارافینی، مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب پیشنهادی: آماده سازی لام از بافت هاآماده سازی بافت در آزمایشگاه بافت شناسی

کاربرد رنگ آمیزی H&E هماتوکسیلین و ائوزین

یکی از کاربرد های مهم رنگ آمیزی با هماتوکسیلین و ائوزین، بررسی بافت ها به لحاظ پاتولوژیکی می باشد. به منظور اینکه یک پاتولوژیست بتواند از طریق انواع مختلف بافت، سلول ها را از نظر میکروسکوپی بررسی کند، باید ابتدا روی بافت ها رنگ آمیزی انجام دهد. برای دستیابی به این هدف، از روش های رنگ آمیزی بافت شناسی با استفاده از رنگ های بیولوژیکی استفاده می شود. رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین روشی استاندارد برای بررسی بافت شناسی می باشد.

همچنین تکنیک رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین ، برای شناسایی انواع مختلف بافت ها و تغییرات مورفولوژیکی آنها به ویژه در تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، تصاویر حاصل از بیوپسی رنگ آمیزی شده با H&E برای پیش آگهی از برخی سرطان ها مانند سرطان پستان، روده بزرگ، کبد، معده، تخمدان و … توسط آسیب شناسان به روش های مختلف تجزیه و تحلیل می گردد.

رنگ آمیزی H&E بافت کبد
رنگ آمیزی H&E بافت سرطانی سینه

همانطور که اشاره شد، برای بررسی بافت ها به لحاظ تخصصی، باید از رنگ آمیزی اختصاصی همان بافت استفاده کرد. امروزه رنگ های اختصاصی فراوانی در دسترس قرار دارد که از  پرکاربرد تربن آنها می توان، رنگ های تریکروم ماسون، کریزل ویوله، پریودیک اسید-شیف، آلشین بلو، تولوئدین بلو، لوکسال فست بلو، آلیزارین رد و … را نام برد.

مطالب پیشنهادی: تکنیک ایمونوسیتوشیمی – تکنیک ایمونوهیستوشیمی IHC

رنگ آمیزی تری کروم ماسون

رنگ آمیزی تری کروم ماسون همانطور که از نام آن پیداست، از سه رنگ به صورت انتخابی استفاده می شود و از رایج ترین رنگ های ویژه ای است که روی نمونه های کبدی اعمال می شود، همچنین برای تشخیص الیاف کلاژن در بافت هایی مانند پوست، قلب و غیره می باشد. این نوع رنگ آمیزی، کلاژن نوع ۱ را رنگ می کند همچنین وجود و توزیع فیبروز را در نتیجه آسیب کبدی برجسته می کند. رنگ آمیزی تری کروم در بافت های فیکس شده در فرمالین و پارافینی کاربرد دارد همچنین ممکن است برای بافت های فریز شده نیز استفاده گردد. الیاف کلاژن به رنگ آبی و هسته ها به رنگ سیاه و پس زمینه به رنگ قرمز رنگ می شود. رنگ تریکروم ماسون به طور گسترده برای مطالعاتی نظیر آسیب شناسی عضلانی (دیستروفی عضلانی)، آسیب های قلبی (انفارکتوس)، آسیب های کبدی (سیروز) یا آسیب های کلیوی (فیبروز گلومرولی) استفاده می شود. همچنین می توان برای تشخیص و تجزیه و تحلیل تومورها در بیوپسی های کبد و کلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ آمیزی تری کروم ماسون بافت پانکراس
رنگ آمیزی تری کروم ماسون بافت پانکراس

رنگ آمیزی PAS

رنگ آمیزی پریودیک اسید-شیف (PAS) برای تشخیص گلیکوژن در بافت هایی مانند کبد، قلب و ماهیچه های اسکلتی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع رنگ آمیزی در بافت های فیکس شده در فرمالین و پارافین کاربرد دارد همچنین ممکن است برای بافت های فریز شده نیز استفاده گردد. گلیکوژن، موسین و قارچ ها به رنگ ارغوانی رنگ و هسته ها به رنگ آبی می شود. رنگ آمیزی PAS می تواند برای کمک به تشخیص چندین بیماری از جمله ذخیره گلیکوژن، آدنوکارسینوما، رنگ آمیزی ماکروفاژها در بیماری ویپل همچنین برای شناسایی گلیکوژن در نمونه های بیوپسی ریه نوزادان مبتلا به گلیکوژنوز بینابینی ریوی (PIG) ​​مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ آمیزی PAS بافت روده
رنگ آمیزی PAS بافت روده باریک

رنگ آمیزی کریزل ویوله

کریزل ویوله یک رنگ آمیزی موثر و قابل اعتماد است. از کریزل ویوله برای رنگ آمیزی اجسام هاینز در گلبول های قرمز خون یا برای رنگ آمیزی نورون های مغز و نخاع همچنین از این روش برای تشخیص اجسام Nissl در سیتوپلاسم سلول های عصبی در بافت های پارافرمالدهید یا فیکس شده در فرمالین، و پارافینی استفاده می شود. اجسام Nissl به رنگ آبی بنفش رنگ آمیزی خواهد شد. این رنگ آمیزی معمولاً برای شناسایی ساختار اصلی سلول های عصبی در بافت مغز و نخاع استفاده می شود.

رنگ آمیزی کریزل ویوله هیپوکمپ مغز رت
رنگ آمیزی کریزل ویوله هیپوکمپ مغز رت

برای مشاهده سایر مطالب بافت شناسی اینجا کلیک کنید

مطالب مرتبط: تکنیک ایمونوهیستوشیمی IHC – تست تانل – تکنیک ایمونوسیتوشیمی
خدمات مرتبط:
 بافت‌ شناسی، مهندسی بافت و رنگ آمیزی های پاتولوژیپژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی

منبع
Cresyl fast violet staining method for Campylobacter like organisms"Effect of Helicobacter pylori eradication on the natural history of duodenal ulcer diseaseHematoxylin and eosin staining of tissue and cell sectionsMasson trichrome stain helps differentiate myofibroma from smooth muscle lesions in the head and neck region
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا