اخبار

پاسخ به تمام سؤالات دانشجویان درباره نیاز به تأییدیه تحصیلی

همه داوطلبین کنکور و ورودی دانشگاه‌ها یکبار با این سوال روبرو می‌شوند که تأییدیه تحصیلی چیست و چگونه باید اقدام کرد ؟ 

تأییدیه تحصیلی عبارت است از پاسخی که در جواب استعلام از مدرک تحصیلی دانش آموخته فارغ التحصیل ارائه می شود، که به صورت یک نامه محرمانه برای دانشگاه محل تحصیل دانشجو ارسال می‌شود.

از همین رو هر داوطلبی برای ادامه تحصیل خود باید یک تاییدیه از مدرک قبلی خود در پرونده مقطع آموزشی جدید داشته باشد.

 * آیا برای دریافت کارت بازرگانی نیاز به دریافت تأییدیه تحصیلی است؟

تمام مدارک تحصیلی دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فنی‌وحرفه‌ای و فرهنگیان برای استعلام، نیازمند دریافت تأییدیه تحصیلی از سامانه سجاد هستند و برای دریافت کارت بازرگانی نیز نیاز به استعلام و در نتیجه دریافت تأییدیه تحصیلی دارند.

* مدارک تحصیلی من بسیار قدیمی بوده (مثلاً مربوط به ۴۰ سال قبل) آیا باید برای استعلام مدرک، درخواست تأییدیه تحصیلی ثبت کنم؟

تمام مدارک تحصیلی دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فنی‌وحرفه‌ای و فرهنگیان برای استعلام، نیازمند دریافت تأییدیه تحصیلی از سامانه سجاد هستند.

* در سال‌های قبل دانشجو بوده‌ام اما دانشگاه من در حال حاضر منحل شده است، چگونه باید دانشگاه خود را پیدا کنم.

در صورتی که دانشگاه شما منحل یا با دانشگاه‌های دیگر ادغام شده است می‌توانید با تماس یا مراجعه به کارشناسان اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان، از محل جدید دانشگاه خود مطلع شوید.

* دانشجویان چه دانشگا‌ه‌هایی می‌توانند از طریق سامانه سجاد تاییدیه تحصیلی دریافت کنند؟

دانشجویان دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فنی‌وحرفه‌ای و فرهنگیان امکان دریافت تأییدیه تحصیلی را از طریق این سامانه دارند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خارجی نیز از طریق فرآیند «ارزشیابی مدارک تحصیلی» ذیل خدمات اداره کل امور دانش‌آموختگان امکان دریافت ارزشنامه دارای کد را دارند. دقت کنید که تأییدیه تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه‌های علمیه در این سامانه صادر نمی‌شود. 

* آیا برای شرکت در انواع انتخابات نیاز به دریافت تأییدیه تحصیلی است؟

تمام مدارک تحصیلی دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فرهنگیان، فنی و حرفه‌ای و فرهنگیان برای استعلام، نیازمند دریافت تأییدیه تحصیلی از سامانه سجاد هستند و برای شرکت در انواع انتخابات نیز نیاز به استعلام و درنتیجه دریافت تأییدیه تحصیلی است. 

* من در سامانه codesehat.ir استعلام مدارک تحصیلی خود را گرفته‌ام ولی اطلاعاتی نمایش داده نمی‌‌شود؟

تمام مدارک تحصیلی دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فنی‌و حرفه‌ای و فرهنگیان برای استعلام، نیازمند دریافت تأییدیه تحصیلی از سامانه سجاد هستند و تمام دستگاه‌ها برای استعلام مدارک تحصیلی ملزم به تنها استعلام کد صحت ۲۰ رقمی درج شده در تأییدیه تحصیلی یا درج شده بر روی مدرک تحصیلی یا گواهی موقت هستند. بنابراین با ثبت درخواست دریافت تاییدیه تحصیلی در سامانه سجاد، پس از طی کردن مراحل تایید درخواست، می‌توانید تأییدیه تحصیلی خود را از پروفایل خود دانلود کنید.

* چگونه می‌توانم برای مدرک تحصیلی خود تأییدیه تحصیلی دریافت کنم؟

برای دریافت تأییدیه تحصیلی ابتدا باید در سامانه سجاد ثبت‌نام کرده و سپس از منوی خدمات، اداره کل امور دانش‌آموختگان، گزینه دریافت تأییدیه تحصیلی را انتخاب کنید. (فایل راهنما و فیلم آموزشی نحوه ثبت‌نام درخواست در قسمت میز خدمت، دانش‌آموختگان داخلی موجود است.)

* آیا برای شرکت در انواع انتخابات نیاز به دریافت تأییدیه تحصیلی داریم؟

تمام مدارک تحصیلی دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فنی‌وحرفه‌ای و فرهنگیان برای استعلام، نیازمند دریافت تأییدیه تحصیلی از سامانه سجاد هستند و برای شرکت در انواع انتخابات نیز نیاز به استعلام و درنتیجه دریافت تأییدیه تحصیلی هستند.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن