اخبار

تنها یک قدم تا کار آزمایی بالینی پیوند عضو از خوک به انسان باقی است

پیوند عضو از حیوانات به انسان نزدیک تر به واقعیت

در ماه‌های اخیر پزشکان نشان دادند که پیوند اعضای خوک به انسان امکان‌پذیر است، پژوهشگران درخواست صدور مجوز برای انجام آزمایش‌های بالینی بروی انسان را دارند.

هفته گذشته، طی یک جلسه دو روزه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، مقامات آژانس و پزشکان درباره آنچه که مقامات برای حرکت رو به جلو نیاز دارند، بحث کردند. اکثر شرکت‌کنندگان موافق بودند که آزمایش‌های انسانی برای کمک به پاسخگویی به فوری‌ترین سؤالات تحقیقاتی در مورد پیوندهای بین گونه‌ای که به عنوان پیوندهای خارجی شناخته می‌شوند، مورد نیاز است.

آلن کرک، جراح پیوند در دانشکده پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی، می‌گوید: داده‌ها از شروع آزمایش‌های بالینی «کوچک و متمرکز» با «بیماران انتخاب‌شده مناسب» پشتیبانی می‌کند.

محققان بارها و بارها با موفقیت اندام خوک را به پریمات هایی مانند بابون پیوند زده اند. اما این تجربیات آزمایش‌های انسانی را کاملاً شبیه‌سازی نمی‌کند. کارولین زایس، متخصص دامپزشکی در دانشکده پزشکی ییل در نیوهیون، کانکتیکات، می گوید: اگر هدف نهایی انجام پیوند در افراد باشد، آزمایشات انسانی مورد نیاز است.

پیوند عضو از خوک به انسان
برای پیوند عضو از حیواناتی نظیر خوک های دستکاری شده ژنتیکی استفاده می شود

او می‌گوید چنین آزمایش‌هایی به سؤالات متعددی از جمله اینکه بهترین داروی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی برای کمک به بدن انسان برای پذیرش عضو خوک چیست و چگونه پزشکان می‌توانند خطر ابتلای اعضای پیوندی به ویروس خوک را مدیریت کنند، پاسخ می دهد.
محققان همچنین می‌خواهند بدانند که کدام نژاد خوک برای رشد اندام‌های پیوندی مناسب‌تر است و چگونه شرایطی مانند دیابت، می‌تواند بر موفقیت پیوند تأثیر بگذارد.

بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر فقط در ایالات متحده منتظر پیوند عضو هستند. محققان مدت‌ها امیدوار بودند که پیوند عضو از از سایر پستانداران می‌تواند به تامین تقاضا و در نتیجه نجات جان انسان‌ها کمک کند. جی فیشمن، متخصص بیماری‌های عفونی پیوند در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون که در نشست FDA شرکت کرد، می‌گوید: «ما هر روز افرادی را داریم که در انتظار اعضای پیوندی می‌میرند.

نتایج پیوند اعضا از خوک ها بسیار امیدوار کننده است

اگرچه تاکنون هیچ کارآزمایی بالینی رسمی در پیوند عضو از حیوانات به انسان انجام نشده است، اما پزشکان در سال گذشته تعداد معدودی پیوند را با مجوز هیئت های اخلاق سازمانی انجام داده اند. به عنوان مثال، در اواخر سال ۲۰۲۱، جراحان کلیه خوک اصلاح شده ژنتیکی را به دو فرد مرگ مغزی پیوند زدند. کلیه ها در طول ۵۴ ساعت آزمایش به طور طبیعی کار می کردند و به نظر می رسید که ادرار تولید می کنند.

در ژانویه ۲۰۲۲، یک مرد به شدت بیمار اولین کسی بود که در طی یک عمل جراحی در بالتیمور، مریلند، قلب خوک دریافت کرد. (در غیر این صورت مرد با مرگ حتمی روبرو می شد، بنابراین FDA مجوز استفاده دلسوزانه برای این روش را صادر کرد.)

فرد گیرنده قلب پس از عمل جراحی بهبود یافت و بدن او عضو اصلاح شده ژنتیکی را رد نکرد، اما دو ماه بعد درگذشت. پزشکان بعدها ردپایی از سیتومگالوویروس خوک (PCMV) را در قلب خوک پیدا کردند و اکنون فکر می‌کنند که این عامل بیماری‌زا ممکن است در مرگ فرد نقش داشته باشد.

پیوند عضو از خوک به انسان
در اواخر سال ۲۰۲۱، جراحان کلیه خوک اصلاح شده ژنتیکی را به دو فرد مرگ مغزی پیوند زدند

کاهش خطرات پیوند عضو از حیوانات به انسان

اما هنوز سوالات زیادی وجود دارد که باید قبل از اینکه پیوند از حیوانات تبدیل به عمل بالینی استاندارد شود، پاسخ داده شود.

در طول جلسه ، FDA از اعضای کمیته در مورد چگونگی بهبود غربالگری برای ویروس ها – PCMV می تواند نهفته در خوک های آلوده باقی بماند – و چگونگی کاهش خطر تولید مثل خوک های مبتلا به عفونت های ویروسی، مشاوره خواسته شد.

چالش در استفاده از یک پکیج استاندارد از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی برای انسان‌ و تغییرات ژنتیکی برای خوک‌ها را برای اطمینان از موفقیت این نوع پیوند است. فیشمن اضافه کرد که احتمال تجویز یک بسته جامع دارویی وجود نخواهد داشت که برای همه کار کند. در عوض، باید بر اساس عضوی که پیوند می‌شود و وضعیت گیرنده، مانند وضعیت پیوند عضو از انسان به انسان، عمل شود.

محققان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام و مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور تمایل خود را برای شروع آزمایش‌های بالینی پیوند از حیواناتی نظیر خوک های دستکاری شده ژنتیکی اعلام کرده‌اند. FDA به طور علنی نشان نداده است که با توصیه های جمع آوری شده در این جلسه چه خواهد کرد، اما گزارش ۳۰ ژوئن از وال استریت ژورنال می گوید که آژانس در حال طراحی برنامه هایی برای اجازه آزمایشات است.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

منبع: nature.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن