اخبار

اولین مورد انتقال ویروس کرونا از گربه به انسان تائید شد

کرونا ویروس می تواند از گربه به انسان منتقل شود

ابتدا همسترهای عطسه کننده، اکنون گربه ها. تیمی تحقیقاتی در تایلند اولین شواهد محکم از ابتلای یک فرد توسط گربه خانگی به SARS-CoV-2 را گزارش کردند. این تحقیقات گربه‌سانان را به لیست حیواناتی که می‌توانند ویروس را به انسان منتقل کنند، اضافه کرد.

با توجه به مقیاس همه گیری بیماری، محققان از توانایی ویروس کرونا برای پرش بین گونه های حیوانی و انسان، متعجب اند. آنجلا بوسکو لاوت، محقق بیماری‌های عفونی در دانشگاه ایالتی کلرادو در فورت کالینز، می‌گوید: «ما احتمال وقوع این انتقال را طی دو سال می دادیم.

مطالعات در اوایل همه گیری ویروس کرونا نشان داد که گربه ها ذرات ویروس عفونی را منتشر می کنند و می توانند گربه های دیگر را آلوده کنند. و در طول همه گیری، کشورها عفونت SARS-CoV-2 را در ده ها گربه خانگی گزارش کرده اند. اما تعیین جهت انتشار ویروس کرونا از گربه به فرد یا از فردی به گربه دیگر دشوار است. ماریون کوپمنز، ویروس شناس در مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در نوتردام، هلند، می گوید: مطالعه محققین تایلندی “یک گزارش موردی جالب است و یک نمونه عالی از آنچه ردیابی تماسی خوب می تواند انجام دهد.”

سارونیو چوسری، محقق بیماری های عفونی و پزشک در دانشگاه سونگکلا در هات یای، جنوب تایلند، می گوید که یافته های این پژوهش، که در ۶ ژوئن در Emerging Infectious Diseases1 منتشر شده، به طور تصادفی به دست آمد. در ماه اوت، پدر و پسری که تست SARS-CoV-2 مثبت شده بود به بخش ایزوله در بیمارستان دانشگاه منتقل شدند. از گربه ده ساله آنها نیز سواب گرفته شد و آزمایش مثبت بود. این گربه در حال گرفت سواب، در صورت یک جراح دامپزشکی که ماسک و دستکش داشت اما محافظ چشم نداشت، عطسه کرد.

انتقال ویروس کرونا از گربه به انسان

سه روز بعد، دامپزشک دچار تب و سرفه شد و آزمایش SARS-CoV-2 وی مثبت شد، اما هیچ یک از افراد نزدیک او به کووید-۱۹ مبتلا نشده بودند که نشان می‌دهد او توسط گربه آلوده شده است. تجزیه و تحلیل ژنتیکی همچنین تایید کرد که دامپزشک به همان گونه‌ای که گربه و صاحبان آن آلوده شده بودند، مبتلا شده و توالی‌های ژنومی ویروسی یکسان بودند.

ریسک پایین انتقال ویروس کرونا از گربه به انسان

محققان می گویند که چنین مواردی از انتقال از گربه به انسان احتمالا نادر است. لئو پون، ویروس شناس در دانشگاه هنگ کنگ، می گوید: مطالعات تجربی نشان داده اند که گربه های آلوده، ویروس زیادی منتشر نمی کنند.

با این حال، چوسری می‌گوید که ارزش دارد هنگام برخورد با گربه‌هایی که مشکوک هستند، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهیم. او می گوید که مردم «نباید گربه های خود را رها کنند، بلکه بیشتر از آنها مراقبت کنند».

سایر حیواناتی که مشکوک به آلوده کردن مردم هستند عبارتند از راسو پرورشی در اروپا و آمریکای شمالی، همسترهای خانگی در هنگ کنگ و آهوی دم سفید وحشی در کانادا. پون می‌گوید افزودن گربه‌ها به این فهرست درک ما را از پتانسیل انتقال بین انسان و حیوانات گسترش می‌دهد.

اما محققان می گویند همه این وقایع رویدادهای نادری هستند و حیوانات هنوز نقش مهمی در انتشار ویروس ندارند. Bosco-Lauth می‌گوید: «به وضوح انسان‌ها هنوز منبع اصلی ویروس کرونا هستند.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

منبع: nature

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن