اخبار

ساختمان نخستین دانشکده بیوتکنولوژی در دانشگاه تهران افتتاح شد

ساختمان نخستین دانشکده بیوتکنولوژی کشور افتتاح شد

ساختمان نخستین دانشکده بیوتکنولوژی کشور امروز با حضور دکتر سید محمد مقیمی؛ رئیس دانشگاه تهران افتتاح شد.

دکتر حسین مهدوی؛ عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشکده علوم و مسئول راه‌اندازی دانشکده بیوتکنولوژی در آیین افتتاح نخستین دانشکده بیوتکنولوژی در دانشگاه تهران اظهار کرد: گروه بیوتکنولوژی بیش از ۲۰ سال قبل در دانشگاه تهران با پذیرش دانشجویان دکترای پیوسته از میان افراد نخبه آغاز به کار کرد و اعضای هیئت علمی که در این گروه جذب شدند، اغلب در این گروه تحصیل کرده و در دانشگاه تهران جذب شدند.

وی با اشاره به تصمیم دانشگاه تهران برای ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده افزود: جایگاه بیوتکنولوژی در رأس تکنولوژی‌ها و مواردی است که کشور‌های مختلف به ویژه کشور‌های پیشرفته حساب ویژه‌ای برای این رشته در کنار رشته‌هایی مثل هوش مصنوعی و مباحث محاسباتی پیشرفته باز کرده‌اند. آینده بسیار درخشانی در انتظار این رشته است و همین موضوع باعث شده است که دانشگاه تهران به این تصمیم برسد که برای حفظ جایگاه این رشته، ارتقای گروه به دانشکده را در اولویت خود قرار دهد.

مسئول راه‌اندازی دانشکده بیوتکنولوژی دانشگاه تهران ادامه داد: ساختمان این دانشکده در مدت زمان کوتاهی با همت هیئت رئیسه دانشگاه با تغییرات اساسی، نوسازی و در اختیار دانشکده قرار گرفت و فضای فیزیکی در اختیار محققان بیوتکنولوژی دانشگاه تهران ارتقا پیدا کرد. با توجه به رشته‌های مختلف وابسته به بیوتکنولوژی در دانشکدگان فنی، کشاورزی، علوم و دانشکده دامپزشکی، با کار جمعی تلاش خواهیم کرد همه این حوزه‌ها را کنار هم بیاوریم.

وی تنها راه برون‌رفت کشور از مشکلات را از طریق شرکت‌های دانش‌ بنیان و تولید تکنولوژی و تبدیل آن به ثروت دانست و ابراز‌ امیدواری کرد با یک برنامه‌ریزی درست، دانشکده بیوتکنولوژی دانشگاه تهران بتواند در منطقه تراز یک را داشته باشد.

دکتر محمدصادق موحد، معاون مستعدان آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان نیز در آیین افتتاح اولین دانشکده بیوتکنولوژی در دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه پیشرو در حوزه‌های مختلف، زمینه هم‌افزایی طبیعی را بین عرصه‌های مختلف فراهم کرده است.

وی افزود: به عنوان عضو کوچکی از جامعه نظام نخبگانی تلاش می‌کنیم زمینه را برای شناسایی، توانمندسازی و هدایت صاحبان استعداد‌های برتر و رساندن آنها به جایگاه نخبگی فراهم کنیم و این سازوکار جز با کمک سایر نهاد‌ها و دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه تهران هرگز امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه پیشرو در حوزه‌های مختلف، زمینه هم‌افزایی طبیعی را بین عرصه‌های مختلف فراهم کرده است، اظهار کرد: در حوزه بیوتکنولوژی و زیست فناوری این فرصت فراهم می‌شود که ظرفیت‌های منفرد هر کدام از عرصه‌های علمی در کنار هم قرار گیرد و ظرفیت‌های جدید برای حل چالش‌ها خلق شود.

معاون بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد: دانشکده بیوتکنولوژی می‌تواند در حوزه توسعه هسته‌های مسئله‌محور پژوهشی و فناورانه ایفای نقش کند و بنیاد ملی نخبگان هم اعلام آمادگی می‌کند تا از برنامه‌هایی که ذیل نگرش‌های مسئله‌محور در فضای تشکیل هسته‌های پژوهشی و رویداد‌های رقابتی شکل می‌گیرد، حمایت کند.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن