اخبار

نقطه ضعف هلیکوباکتر پیلوری راهی برای درمان سرطان معده

محققان دانشگاه Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) در آلمان یک ضعف در باکتری هلیکوباکتر پیلوری کشف کردند که می تواند برای تولید داروهای جدید مورد سوء استفاده قرار گیرد.

هلیکوباکتر پیلوری، یک پاتوژن مسئول بیماری های گسترده مانند زخم معده و سرطان معده، نقطه ضعفی دارد که می توان از آن برای تولید داروهای جدید استفاده کرد. این توسط یک گروه تحقیقاتی به رهبری راینر هاس و ولفگانگ فیشر زیست شناسان LMU از موسسه بهداشت و میکروبیولوژی پزشکی ماکس فون پتنکوفر کشف شد. نتایج آن ها در مجله Cell Chemical Biology منتشر شده است. بیش از چهار میلیارد نفر در سراسر جهان به باکتری معده آلوده هستند که منجر به بیش از ۸۰۰۰۰۰ مورد سرطان معده سالانه می شود.

این باکتری به طور فزاینده ای نسبت به داروهای فعلی مقاوم می شود. این امر باعث شده است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را به عنوان یک پاتوژن با اولویت بالا برای تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک های جدید طبقه بندی کند. رویکردها و درمان‌های جدید برای جایگزینی یا تکمیل روش‌های درمانی به فوریت مورد نیاز است. مطالعه جدید گام مهمی در این راستا برداشته است. هاس گفت: “ما توانستیم نشان دهیم که باکتری ها به مواد خاصی که تنفس سلولی را مهار می کنند بسیار حساس هستند.”

مبارزه با هلیکوباکتر در حالی که از میکروبیوم روده محافظت می کند محققان توانستند چندین ترکیب را از گروه‌های مختلف مواد شناسایی کنند که زنجیره تنفسی هلیکوباکتر پیلوری را حتی در غلظت‌های کم ناتوان می‌کنند. برای سایر باکتری های مفید میکروبیوم طبیعی روده، این مواد مشکلی ندارند. این باکتری ها مقادیر بیشتری از مواد را تحمل می کنند. نویسندگان این مطالعه از طیف وسیعی از روش‌های بیوشیمیایی و میکروبیولوژیکی و همچنین تکنیک‌های مدل‌سازی مولکولی برای کشف اینکه چرا هلیکوباکتر پیلوری تا این حد به گروه‌های مواد واکنش نشان می‌دهد، استفاده کردند. آنها علت را در ساختار کمی تغییر یافته به اصطلاح پاکت اتصال کینون در کمپلکس تنفسی I شناسایی کردند.

این «پاشنه آشیل» پتانسیل زیادی برای توسعه عوامل دارویی که به عنوان مسدودکننده‌های پاتوژن در برابر هلیکوباکتر پیلوری دارد. فیشر گفت: «نتایج ما ضعف شگفت‌آوری را در متابولیسم این باکتری‌ها نشان می‌دهد که به خوبی با محیط غیرمعمول خود سازگار شده‌اند.» تیم تحقیقاتی در LMU همچنین توانست جهش‌های احتمالی را شناسایی کند که باکتری‌ها را نسبت به مهارکننده‌ها کمتر حساس می‌کند. با این حال، این جهش ها متابولیسم پاتوژن ها را نیز ضعیف می کند. این بدان معنی است که مقاومت کمتری در برابر مهارکننده های کمپلکس ایجاد می شود.

رهبر این گروه تحقیقاتی گفت: «به طور کلی، نتایج ما بسیار امیدوارکننده است. ما موفق شدیم یک گروه کامل از مهارکننده‌ها را شناسایی کنیم که هیچ مقاومت متقابلی با درمان‌های فعلی نشان نمی‌دهند. آنها کمتر مستعد ایجاد مقاومت هستند و تأثیر کمی بر میکروبیوم روده دارند.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن