پایان نامه های سلولی و مولکولیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

تمایز سلول­ های زایا (germ cell) به بافت هدف روی انواع داربست ­ها و بافت­ های آسلولار

سلول‌های زایای جنینی انسانی (hEG) که به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع سلول‌های بنیادی پرتوان، می‌توانند در شرایط آزمایشگاهی به‌طور نامحدود در حالت تمایز نیافته اولیه تکثیر شوند و در عین حال توانایی رشد به هر سه مشتقات لایه زاینده را دارند، از این رو جهت استراتژی­ های جدید بازسازی بافت و پیوند و تمایز به طیف گسترده‌ای از انواع بافت، در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد گسترده دارد. ظرفیت تکثیر بالای سلول های مشتق شده از hEG و توانایی آن در تمایز و تشکیل بافت های مزانشیمی سه بعدی بدون تشکیل تراتوم، پتانسیل قابل توجه آن ها را برای تحقیقات بیماری­ ها در پزشکی نشان می دهد.از داربست‌های مهندسی بافت به عنوان بستری بیولوژیکی از عملکردهای فیزیکی و بیولوژیکی خاص و پیچیده شان، در شرایط In vitro و In vivo استفاده می شود. از داربست های پلیمرهای طبیعی می توان کیتوزان، ژلاتین، تیول نوربورن (Tthiol-norbornene) را می توان نام برد.

در سال های اخیر به علت ویژگی های منحصر بفرد داربست ها از جمله زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری آن ها، در مهندسی بافت برای ترمیم و یا بازسازی بافت های مختلف از جمله پوست، استخوان، غضروف، اعصاب، کبد و ماهیچه به عنوان موضوعی جذاب و بحث برانگیز در بین محققان علوم پایه و علوم پزشکی مطرح شده است. انواع داربست ها با سلول ها و مواد محرک رشد جز اصلی مهندسی بافت می ­باشند، در واقع داربست ها بستر ساختاری جهت چسبندگی سلولی و بدنبال آن تمایز و رشد سلول و بازسازی بافتی را فراهم می ­کنند.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

از جمله در مطالعات اخیر از انواع داربست ها و بافت­ های آسلولار برای تمایز بافت های ماهیچه ای، قلب و دیگر بافت ها از سلول های زایا حیوانات آزمایشگاهی استفاده شده است. به عنوان مثال برای درمان ناباروری آقایان، تولید داربست­ های بیولوژیکی زیست سازگار از بافت بیضه، با روش غوطه ­وری در دترجنت ها و سپس بررسی چسبندگی سلول های بنیادی اسپرماتوگونی و تکثیر آن ها روی داربست بررسی شده است. داربست ها با منشا بافت بیضه اثر مخرب بر تکثیر سلول­ ها ندارند. برخلاف کشت سلول دو بعدی معمولی، استفاده از این داربست تاثیر موثری در روند تکثیر و تمایز سلول­ های بنیادی زایا دارد که با هدف حداقل دخالت ­های شیمیایی، شرایط طبیعی بدن را فراهم می کند.

علاوه بر داربست های آسلولار، داربست های نانورشته با ایجاد حمایت از تکثیر سلول­ های بنیادی کاربردهای بسیاری در مهندسی بافت ­های تولید مثلی دارد با توجه به مطالب مطرح شده در حوزه‌ی تمایز سلول­ های زایا به انواع بافت ها در محیط­ های اختصاصی پیشنهاد می‌شود از موضوعات به‌روز مرکز تحقیقات بافت و ژن پاسارگاد در حیطه درمان­ های جدید انواع بیماری­ ها با استفاده از انواع داربست­ ها و بافت­ های آسلولار به عنوان پروژه‌های کاربردی برای پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری بهره ­مند شوید.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن