پایان نامه های سلولی و مولکولیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

تمایز سلول­ های زایا (germ cell) به بافت هدف روی انواع داربست ­ها و بافت­ های آسلولار

سلول‌های زایای جنینی انسانی (hEG) که به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع سلول‌های بنیادی پرتوان، می‌توانند در شرایط آزمایشگاهی به‌طور نامحدود در حالت تمایز نیافته اولیه تکثیر شوند و در عین حال توانایی رشد به هر سه مشتقات لایه زاینده را دارند، از این رو جهت استراتژی­ های جدید بازسازی بافت و پیوند و تمایز به طیف گسترده‌ای از انواع بافت، در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد گسترده دارد. ظرفیت تکثیر بالای سلول های مشتق شده از hEG و توانایی آن در تمایز و تشکیل بافت های مزانشیمی سه بعدی بدون تشکیل تراتوم، پتانسیل قابل توجه آن ها را برای تحقیقات بیماری­ ها در پزشکی نشان می دهد.از داربست‌های مهندسی بافت به عنوان بستری بیولوژیکی از عملکردهای فیزیکی و بیولوژیکی خاص و پیچیده شان، در شرایط In vitro و In vivo استفاده می شود. از داربست های پلیمرهای طبیعی می توان کیتوزان، ژلاتین، تیول نوربورن (Tthiol-norbornene) را می توان نام برد.

در سال های اخیر به علت ویژگی های منحصر بفرد داربست ها از جمله زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری آن ها، در مهندسی بافت برای ترمیم و یا بازسازی بافت های مختلف از جمله پوست، استخوان، غضروف، اعصاب، کبد و ماهیچه به عنوان موضوعی جذاب و بحث برانگیز در بین محققان علوم پایه و علوم پزشکی مطرح شده است. انواع داربست ها با سلول ها و مواد محرک رشد جز اصلی مهندسی بافت می ­باشند، در واقع داربست ها بستر ساختاری جهت چسبندگی سلولی و بدنبال آن تمایز و رشد سلول و بازسازی بافتی را فراهم می ­کنند.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

از جمله در مطالعات اخیر از انواع داربست ها و بافت­ های آسلولار برای تمایز بافت های ماهیچه ای، قلب و دیگر بافت ها از سلول های زایا حیوانات آزمایشگاهی استفاده شده است. به عنوان مثال برای درمان ناباروری آقایان، تولید داربست­ های بیولوژیکی زیست سازگار از بافت بیضه، با روش غوطه ­وری در دترجنت ها و سپس بررسی چسبندگی سلول های بنیادی اسپرماتوگونی و تکثیر آن ها روی داربست بررسی شده است. داربست ها با منشا بافت بیضه اثر مخرب بر تکثیر سلول­ ها ندارند. برخلاف کشت سلول دو بعدی معمولی، استفاده از این داربست تاثیر موثری در روند تکثیر و تمایز سلول­ های بنیادی زایا دارد که با هدف حداقل دخالت ­های شیمیایی، شرایط طبیعی بدن را فراهم می کند.

علاوه بر داربست های آسلولار، داربست های نانورشته با ایجاد حمایت از تکثیر سلول­ های بنیادی کاربردهای بسیاری در مهندسی بافت ­های تولید مثلی دارد با توجه به مطالب مطرح شده در حوزه‌ی تمایز سلول­ های زایا به انواع بافت ها در محیط­ های اختصاصی پیشنهاد می‌شود از موضوعات به‌روز مرکز تحقیقات بافت و ژن پاسارگاد در حیطه درمان­ های جدید انواع بیماری­ ها با استفاده از انواع داربست­ ها و بافت­ های آسلولار به عنوان پروژه‌های کاربردی برای پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری بهره ­مند شوید.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن