خدمات عصاره و اسانس گیاهی مرکز رشد هربوتک

خدمات عصاره و اسانس گیاهی مرکز رشد هربوتک

کشور ایران از کشورهای پیشرو در تولید گیاهان دارویی و استفاده آنها در طب سنتی به عنوان داروها و مکمل های طبیعی غذایی می باشد. علاوه بر این یکی از بزرگترین کشورهای منطقه و جهان در کشت این نوع گیاهان همچون زعفران، زیره، سیاه دانه، بابونه، رازیانه و بسیاری دیگر از گیاهان دارویی است. همچنین امروزه در بسیاری از کشورهای جهان استفاده از داروها با منشا گیاهی مورد توجه قرار گرفته و به تدریج جایگزین داروهای شیمیایی می شود.

با تمام این تفاسیر استفاده از گیاهان دارویی در کشور با مشکلاتی همراه است که می توان، به نبود تکنولوژی استفاده موثر و مناسب ، نبود تحقیق و توسعه مناسب برای دوز شناسی و سمیت شناسی و نبود نگاه علمی در مصرف این مواد می باشد. تمام موارد ذکر شده در مورد محدودیت ها منجر به کاهش استفاده صحیح از گیاهان دارویی شود.

از این رو استفاده از مواد فرآوری شده از گیاهان همچون عصاره های خالص و اسانس های خالص شده می تواند نیازهای مورد نظر و نوع استفاده از این گیاهان را به بهترین شکل ممکن مرتفع نماید.

اسانس ها مخلوطی از ترکیبات روغنی فرار هستند که به عنوان یک متابولیت ثانویه در گیاهان ساخته می شوند.
تهیه عصاره گیاهی شامل جداسازی بخش دارویی فعال بافت های گیاهی از بافت غیر فعال یا بی اثر با استفاده از حلال و روش مناسب است. طی عصاره گیری، حلال به درون مواد گیاهی انتشار یافته و ترکیبات با قطبیت مشابه را در خود حل می نماید.

از روش های متفاوتی برای استخراج عصاره و اسانس های گیاهان مختلف استفاده می شود که میتوان به استفاده از دستگاه های سوکسله و کلونجر اشاره نمود. اما با توجه به عملکرد این دستگاه ها در حرارت بالا و استفاده از تکنیک تقطیر در آنها متاسفانه مواد موثره گیاهی که تمام عملکرد آن گیاه را رقم می زنند از بین رفته و تقریبا ماده حاصله بی اثر می شود. در دنیای امروزی با توجه به پیشرفت علم و وجود تکنیک های جدید همچون استفاده از دمای بحرانی، فشارهای هیدرولیک و تکنیک های دیگر در استخراج عصاره و اسانس این امکان وجود دارد که مواد موثره به صورت کامل حفظ گردد و قابل استفاده باشد.

اسانس ها و عصاره ها به دلیل ویژگی ضد میکروبی، ضد اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطان می توانند جایگزین مناسبی در زمینه های غذایی و دارویی و دامپروری باشند. همچنین امروزه از عصاره های گیاهی در زمینه های آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

انواع عصاره های گیاهی تولید شده درمرکز رشد هربوتک

برخی از اسانس های گیاهی تهیه شده در مرکز رشد هربوتک این مرکز موفق به تولید اسانس های گیاهی خوشبو کننده هوا نیز شده است.

خدمات مرتبط: استخراج عصاره، اسانس و مواد موثره گیاهان دارویی – تولید عصاره اسانس ماده مؤثره گیاهان دارویی

مطالب مرتبط: مرکز رشد فن آوری سلامت هربوتکعضویت در مرکز رشد فن آوری سلامت هربوتک