پایان نامه های بیولوژی تولید مثل و جنین شناسیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

تمایز سلول های زایا ( germ cell ) به بافت هدف روی انواع داربست ها و بافت های آسلولار

سلول‌های زایای جنینی انسانی (hEG) که به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع سلول‌های بنیادی پرتوان هستند، می‌توانند در شرایط آزمایشگاهی به‌طور نامحدود در حالت تمایز نیافته اولیه تکثیر شوند و در عین حال توانایی رشد به هر سه مشتقات لایه زاینده را دارند، از این رو جهت استراتژی‌های جدید بازسازی بافت و پیوند و تمایز به طیف گسترده‌ای از انواع بافت، در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد گسترده دارد. بنابراین ظرفیت تکثیر بالای سلول های مشتق شده از hEG و توانایی آنها در تمایز و تشکیل بافت های مزانشیمی سه بعدی بدون تشکیل تراتوم، پتانسیل قابل توجه آنها را برای تحقیقات بیماری‌ها در پزشکی نشان می دهد.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

داربست‌های مهندسی بافت به عنوان بستری بیولوژیکی هستند که از عملکردهای فیزیکی و بیولوژیکی خاص و پیچیده شان، در شرایط In vitro و In vivo استفاده می شود. داربست های متشکل از پلیمرهای طبیعی مانند کیتوزان، ژلاتین، تیول نوربورن (Tthiol-norbornene) هستند. در سالهای اخیر به علت ویژگی های منحصر بفرد داربست ها از جمله زیست سازگار، زیست تخریب پذیر و زیست فعال آنها، در مهندسی بافت برای ترمیم و/یا بازسازی بافت های مختلف از جمله پوست، استخوان، غضروف، اعصاب، کبد و ماهیچه به عنوان موضوعی جذاب و بحث برانگیز بین محققان علوم پایه و علوم پزشکی قرار گرفته است. انواع داربست ها با سلولهـا و مواد محــرک رشــد به عنوان جز اصلی مهندســی بافــت می‌باشند، در واقع داربست ها بستر ساختاری جهت چسبندگی سـلولی و بدنبال آن تمایز و رشد سلول و بازسازی بافتی را فراهم مـی‌کننـد. از جمله در مطالعات اخیر از انواع داربست ها و بافت‌های آسلولار برای تمایز بافت های ماهیچه ای، قلب و غیره از سلول های زایا حیوانات آزمایشگاهی استفاده شده است.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

به عنوان مثال برای درمان ناباروری آقایان، تولیـد داربست‌های بیولوژیکی زیست سـازگار از بافـت تستیس، بـا روش غوطـه‌وری در دترجنتها و سپس بررسی چسـبندگی و نشست سلولهای بنیادی اسپرماتوگونی و تکثیر آنها روی داربسـت بررسی شده است. داربسـت هـای با منشا بافت تستیس اثــر مخرب بــر تکثیــر ســلول‌هــای ندارند. برخلاف کشت سلول دو بعدی معمولی، استفاده از این داربست تاثیر موثری در روند تکثیر و تمایز سلول‌های بنیادی زایا دارد که با هدف حداقل دست‌ورزی‌های شیمیایی، شبیه‌سازی شرایط طبیعی بدن را فراهم می کند. علاوه بر داربست های آسلولار، داربست های نانورشته با ایجاد حمایت از تکثیر سلول‌های بنیادی کاربردهای بسیاری در مهندسی بافت‌های تولید مثلی دارد.

با توجه به مطالب مطرح شده در حوزه‌ی تمایز سلول‌های زایا به انواع بافت‌ها در محیط‌های اختصاصی پیشنهاد می‌شود از موضوعات به‌روز مرکز تحقیقات بافت و ژن پاسارگاد در حیطه درمان‌های جدید انواع بیماری‌ها با استفاده از انواع داربست‌ها و بافت‌های آسلولار به عنوان پروژه‌های کاربردی برای پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری بهره‌مند شوید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن