پایان نامه های بیولوژی تولید مثل و جنین شناسیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

بررسی کیفیت تخمک و جنین در تکنیک های کمک باروری (IUI، IVF ، ICSI و …)

نرخ ناباروری به دلایل متعددی از جمله سن حاملگی و سبک زندگی فعلی در جهان همچنان در حال افزایش است. بنابراین، جایگاه تکنیک‌های کمک باروری هر روز بیشتر می‌شود. تکنیک‌های کمک باروری (Assisted reproductive technologies: ART) کلیه درمان‌های شامل دستکاری تخمک و یا جنین در شرایط In vitro می‌باشد. برخی از مدل‌های ART عبارتند از لقاح آزمایشگاهی (IVF)، لقاح داخل رحمی (IUI)، تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، انتقال گامت به داخل فالوپ (GIFT)، انتقال لوله‌ای مرحله پیش هسته‌ای (PROST)، انتقال جنین لوله‌ای (TET)، و انتقال داخل فالوپی زیگوت (ZIFT). کیفیت تخمک را باید مهمترین عامل موثر بر درمان ناباروری و حفظ باروری در نظر گرفت. روند بارداری تا تولد نوزاد سالم پیچیده است. عوامل متعددی بر موفقیت بارداری در زنان نابارور تأثیر می‌گذارد.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

هنگام استفاده از ART برای درمان زنان نابارور، سن یک عامل کلیدی بر میزان موفقیت بارداری در نظر گرفته می‌شود. کیفیت تخمک‌ها پس از یک سن خاص (بیش از ۳۵ سال) کاهش می یابد و عامل مهمی در درمان موفقیت آمیز ART است. یک مانع کلیدی برای درمان موفقیت‌آمیز ناباروری با استفاده از ART، فرآیند به دست آوردن تخمک با کیفیت بالا است. رشد چند فولیکولی ناشی از تحریک تخمدان می‌تواند منجر به جمع‌آوری تخمک‌های متعدد شود که به نوبه خود، به نظر می‌رسد شانس بارداری پس از ART را افزایش می‌دهد. از این رو، در فناوری‌های کمک باروری هموادره تلاش می‌شود تا تعداد کافی تخمک با کیفیت را به دست آورند و در عین حال خطر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را به حداقل رسانیده و نهایتا جنین سالم متولد شود. برخی از این موضوع حمایت کرده‌اند که تعداد بالای تخمک‌های جمع‌آوری شده با نتایج بهبود یافته همراه است. اگرچه بسیاری از محققان چگونگی درمان با مکمل‌ها بر کیفیت تخمک‌ها برای مدل‌های In vivo و In vitro را مطالعه کرده‌اند، داده‌ها هنوز به اندازه کافی قوی نیستند که از نتایج قطعی حمایت کنند. بنابراین مطالعه انواع داروهای سنتز شده بر میزان کیفیت تخمک‌ها در طول انجام تکنیک‌های کمک باروری می‌تواند از بحث‌های چالش‌برانگیز طرح‌های پژوهشی و پایان نامه‌ها باشد.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

در مطالعه‌ای نشان داده شده که استفاده از میو اینوزیتول( myo-inositol) که دارای نقش مهم در اسکلت سلولی و در تثبیت کروماتین است و ملاتونین به عنوان حذف کننده اکسیداتیو، ممکن است به طور قابل توجهی کیفیت تخمک‌ها و جنین‌ها را بهبود بخشد. به نظر می‌رسد ملاتونین میزان لقاح را افزایش می‌دهد و میو‌اینوزیتول میزان بارداری را بهبود می بخشد که به دنبال این نتیجه، پیشنهاد می‌شود مطالعات بیشتری برای تایید چنین نتایج مثبت داروها در درمان روتین ART صورت گیرد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن