پایان نامه های بافت شناسی و پاتولوژیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

ترمیم سلول های موئین (hair cells) در مدل ناشنوایی در طول آپوپتوز توسط داروی آنتی اکسیدان

سلول­ های موئین (hair cells) در حلزونی گوش، سلول­ های حسی دستگاه شنوایی هستند. این سلول ­ها دارای استریوسیلیوم متصل به غشای تکتوریال هستند. در طی تحریک شنوایی، امواج صوتی در حلزونی گوش باعث انحراف استریوسیلیای سلول مویی می­ شود که باعث ایجاد سیگنال الکتریکی در سلول­ های موئین می­ شود. سلول­ های موئین حلزونی در انسان از یک ردیف سلول­ های داخلی و سه ردیف سلول­ های موئین بیرونی تشکیل شده است. سلول‌های موئین داخلی گیرنده‌های حسی واقعی هستند و ۹۵ درصد از رشته‌های عصب شنوایی که به سمت مغز می‌روند از این زیرجمعیت ناشی می‌شوند. انتهای سلول­ های موئین بیرونی تقریباً همه از آکسون ­های وابران هستند که از سلول های مغز ایجاد می شوند. تاکنون تحقیقات گسترده ای در زمینه رابطه بین آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین ها و بیماری های عصبی و اختلالات گوش داخلی انجام شده است. آنتی­ اکسیدان­ هایی مانند ویتامین C، ویتامین E و ملاتونین، جهش های DNA میتوکندریایی را بهبود می­ بخشند و اثرات حفظ شنوایی را نشان می ­دهند. در مطالعه ای روی مدل ناشنوایی موش CBA/J، درمان ها اثر آنتی­ اکسیدانی را در گوش داخلی موش­ ها افزایش داد اما تغییرات مرتبط با افزایش سن را در سلول­ های موئین یا سلول­ های گانگلیونی مارپیچی بهبود نداد. کم شنوایی مرتبط با افزایش سن یا پیری عارضه ای است که در اثر از بین رفتن سلول ­های موئین و سلول­ های گانگلیونی مارپیچی در حلزونی ایجاد می شود.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که رادیکال‌های آزاد، گونه‌های فعال اکسیژن و اکسید نیتریک اثرات سمی روی سیستم شنوایی، به‌ویژه سلول‌های موئین بیرونی و آپوپتوز آنها دارند. هر آنتی اکسیدان مکانیسم اثر متفاوتی دارد، به عنوان مثال ویتامین A می تواند غلظت اکسیژن منفرد را کاهش دهد و سلول های موئین آسیب دیده را ترمیم کند. با این حال، شواهد تاکنون در مورد اینکه کدام آنتی ­اکسیدان یا ترکیبات حاوی آنتی اکسیدان بر روند بهبود شنوایی از طریق ترمیم سلول های موئین موثرتر است و در چه دوزی قطعی نیست. مطالعات بیشتر برای بررسی اثر هر آنتی اکسدان به صورت جداگانه و همچنین دادن ترکیبات مختلف از آنتی­اکسیدان­ها به منظور یافتن موثرترین آنتی اکسیدان مورد نیاز است که این طرح می­ تواند بعنوان موضوعی جالب برای پایا­نامه دانشجویان ارشد و دکتری علوم زیستی و علوم پزشکی درنظر گرفته شود.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن