پایان نامه های بافت شناسی و پاتولوژیپایان نامه های سلولی و مولکولیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

روند بهبود درجات مختلف زخم و سوختگی در پوست پس از پیوند داربست برای ترمیم بدون اسکار

بهبود زخم نشان دهنده یک واکنش فیزیولوژیکی بسیار پیچیده یک سیستم زنده به آسیب فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی یا حرارتی است که شامل مجموعه ­ای از سلول‌ها، اجزای ماتریکس و سایر عوامل بیولوژیکی است که به منظور تسهیل بهبود و بازیابی یکپارچگی بافت با هم عمل می‌کنند.

فرآیند بهبود زخم چندین مرحله همپوشانی را با هم متحد می کند

  • هموستاز
  • التهاب
  • تکثیر و بازسازی

با این حال، زمانی که دوره بهبودی از مسیر طبیعی منحرف می­ شود، بهبودی از مرحله التهابی عبور نمی ­کند. برای کمک به مراقبت از زخم و روند بهبودی، باید یک پانسمان مناسب زخم در محل زخم اعمال شود تا از محل آسیب در برابر فشارهای مکانیکی و میکروبی خارجی بیشتر محافظت کند. معمولا پانسمان ها نوعی از داربست هستند که در نتیجه تحقیقات بالینی در روند بهبود زخم و سوختگی­ ها حاصل شده است. با این حال داربست های ایده‌آل برای زخم‌های سوختگی در مقیاس وسیع ساخته و اجرا نشده است که امکان ترمیم کامل آن ها را بدون کنترل و مراقبت مداوم فراهم کند. در حال حاضر چندین داربست هیدروژل، هیدروکلوئید و هیدروفیبر در بازار موجود است.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

یک داربست ایده‌آل برای کاربردهای ترمیم زخم باید از این ویژگی‌های کلیدی تشکیل شده باشد: خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب، و زمینه فیزیولوژیکی عالی برای ایجاد چسبندگی سلولی، تکثیر و یا تمایز. علاوه بر این، داربست باید دارای تخلخل بالا، نسبت سطح به حجم زیاد، و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا شکل زخم را در خود جای دهد. ترجیحاً داربست باید زیست سازگار و زیست تخریب پذیر باشد، با مشخصات تخریبی که همزمان با دوره بهبود زخم باشد. یکی دیگر از ویژگی های ایده ­آل داربست باید حفظ یک محیط مرطوب برای ارائه نشانه­ های ضروری برای تسهیل چسبندگی سلولی، رشد و مهاجرت، تحریک رگ­زایی، تشکیل بافت گرانولاسیون و تسهیل ترمیم اپیتلیال مجدد باشد.

داربست ها برای شروع فرآیندهای فیزیولوژیکی (چسبندگی، تکثیر و تمایز سلولی) که منجر به مونتاژ سلولی در واحدهای عملکردی می شود، نیاز به حمایت فیزیکی و تعامل با سلول ها دارد. این ویژگی ها باید هنگام طراحی داربست برای کاربردهای ترمیم زخم در نظر گرفته شود، در حالی که ساخت آن با بهره وری بالا با هزینه کم حفظ شود. بنابراین می بایست تحقیقات گسترده در مورد انواع داربست ها روی مدل های سوختگی و زخم ایجاد شده در حیوانات آزمایشگاهی انجام شود تا برای هر نوع زخم و سوختگی داربست اختصاصی یافت شود. بررسی اثربخشی انواع داربست ها بر زخم و سوختگی در مدل­ های القا شده می ­تواند از جمله موضوعات بسیار جذاب برای طرح های پژوهشی و پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن