پایان نامه های بیولوژی تولید مثل و جنین شناسیپایان نامه های سلولی و مولکولیمطالب علمی

اثر عامل آنتی اکسیدانی بر استرس اکسیداتیو بافت عضلانی ناشی از هیپرگلیسمی، یا ترومای عضلانی

استرس اکسیداتیو در موجودات زنده ناشی از عدم تعادل بین تولید گونه‌های فعال اکسیژن (ROS) و توانایی خنثی‌سازی آن ها است. تفاوت بین مولکول‌های فعال و سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی ضعیف منجر به آسیب به ساختارها و مولکول‌های سلولی مانند لیپیدها، پروتئین‌ها و DNA می‌شود که در نهایت به پاتوژنز طیف وسیعی از بیماری‌ها کمک می‌کند. ROS، زمانی که در مقادیر کم موجود باشد، به عنوان مولکول‌های انتقال سیگنال، فعالیت‌های سلولی را هدایت می‌کند و همچنین محافظت از سلول را فراهم می‌کند. اگر سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن نتواند رادیکال­ های آزاد اضافی را خنثی کند، عدم تعادل بین اکسیدان ها و سیستم دفاعی می ­تواند منجر به شرایط پاتولوژیک از جمله سرطان، بیماری­ های قلبی عروقی، اختلالات عصبی، تصلب شرایین و موارد دیگر شود.

تعادل بین میزان تولید و حذف رادیکال های آزاد مهم است. تولید بیش از حد رادیکال های آزاد سلولی می تواند مضر باشد. با این حال، اگر افزایش قابل توجهی در رادیکال های آزاد وجود دارد. تولید، یا کاهش حذف رادیکال از سلول، استرس اکسیداتیو سلولی به وجود می آید. شواهد تجربی و بالینی قانع­ کننده ­ای وجود دارد که تولید گونه ­های اکسیژن فعال (ROS) در هر دو نوع دیابت افزایش می­ یابد و اینکه شروع دیابت ارتباط نزدیکی با استرس اکسیداتیو دارد. منابع احتمالی استرس اکسیداتیو در دیابت ممکن است شامل اکسیداسیون خودکار گلوکز، تغییر در تعادل ردوکس، کاهش غلظت بافتی آنتی ­اکسیدان­ های با وزن مولکولی کم، مانند کاهش گلوتاتیون (GSH) و ویتامین E، و اختلال در فعالیت آنزیم های دفاعی آنتی اکسیدانی مانند سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و کاتالاز (CAT) باشد.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

آنتی اکسیدان ها از جمله درمان های پیشرو هستند که به دلیل اثربخشی آن ها در برابر عوارض متابولیکی مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند. در دهه گذشته، تحقیقات زیادی در مورد پلی ­فنول­ های گیاهی، مانند رزوراترول (resveratrol)، منگیفرین (mangiferin ) و آسپالاتین(aspalathin ) به عنوان آنتی اکسیدان های غذایی انجام شده است. تحت شرایط مختلف، آنتی­ اکسیدان­ های تولید شده در بدن نمی­ توانند به طور کامل از آسیب اکسیداتیو جلوگیری کنند، همچنین ممکن است در تعادل آنتی­ اکسیدان­ های درون­زا اختلال ایجاد شود. بنابراین منطقی است که تحقیقات روی انواع عامل­ های آنتی ­اکسیدانی جهت رسیدن درمان­ هایی برای کاهش سطوح بالای ROS و در نتیجه محدود کردن تخریب پروتئین و آپوپتوز در عضلات اسکلتی انجام شود.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن