پایان نامه های بیولوژی تولید مثل و جنین شناسیپیشنهاد موضوع مقالات پایان نامه های زیست شناسیمطالب علمی

ارزیابی ساختار کروماتین اسپرم و DNA fragmentation در طی تکنیک های آماده سازی اسپرم

بر خلاف سایر گونه های جانوری، کروماتین اسپرم پستانداران از نظر ساختار و ترکیب با سلول های سوماتیک متفاوت است. ساختار کروماتین اسپرم از تمامیت ژنتیکی محافظت می کند. DNA اسپرم با پروتئین‌های اختصاصی پر شده و در وضعیتی بسیار فشرده قرار می‌گیرد که حداقل شش برابر متراکم‌تر از کروموزوم‌های میتوزی است. محتوای ژنومی طبیعی اسپرم برای لقاح موفقیت آمیز و همچنین برای رشد بیشتر جنینی که منجر به یک فرزند سالم می شود مورد نیاز است. DNA اسپرم نیمی از محتوی ژنومی فرزندان را تشکیل می­دهد و DNA غیر طبیعی می تواند منجر به اختلال در فرآیند تولید مثل شود. تصور می شود کروماتین یا ساختار DNA آسیب دیده اسپرم به دلیل استرس های محیطی، جهش های ژنی یا ناهنجاری های کروموزومی ایجاد می شود.

ناهنجاری های کروماتین اسپرم ممکن است در طی اسپرماتوژنز در DNA رخ دهد. همچنین می‌تواند نتیجه آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد ROS باشد. آپوپتوز ناقص همچنین می ­تواند باعث آسیب DNA شود. مکانیسم دقیق آسیب اسپرمی پستانداران هنوز به طور دقیق شناخته نشده است. تکه تکه شدن DNA در سلول اسپرمی که تخمک را بارور می کند می تواند تأثیر شدیدی بر روی شانس لقاح و بعداً سلامت فرزندان داشته باشد. بنابراین، تشخیص DNA fragmentation اسپرم پستانداران به شناسایی افراد با مشکل در باروری کمک می کند. در حال حاضر تعدادی تست برای ارزیابی آسیب DNA اسپرم پستانداران در دسترس است. استفاده از این آزمایش‌ها عمدتاً می تواند در شناسایی و تایید روش ­های درمان و داروهای جدید برای ناباروری و فناوری‌های کمک باروری در انسان کمک کننده باشد.

جهت مشاوره رایگان با مشاورین شرکت بافت و ژن پاسارگاد تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۸۳

روش‌های تشخیص شکستگی‌های DNA

هر دو روش سنجش مستقیم و غیر مستقیم برای ارزیابی آسیب DNA اسپرم استفاده می شود. روش‌های مستقیم رایج‌ برای تشخیص شکست‌های DNA شامل روش TUNEL و Comet است. در حالی که رایج ترین روش غیر مستقیم برای ارزیابی آسیب DNA شامل سنجش یکپارچگی کروماتین اسپرم مانند سنجش ساختار کروماتین اسپرم (SCSA) است.

باروری مردان به طور کلاسیک با آزمایش های semen که شامل تراکم، تحرک و مورفولوژی اسپرم است، بررسی می شود. با این حال، مطالعات متعدد در طول نیم قرن گذشته به وضوح نشان می دهد که به جز عدم وجود اسپرم، این پارامترها باروری را پیش بینی نمی­ کنند زیرا مردان بارور و نابارور دارای مقادیر همپوشانی هستند. آزمایش‌های متداول semen، شامل سنجش فاکتورهای خارجی اسپرم با میکروسکوپ نوری است، در حالی که آزمایش SCSA فاکتورهای هسته‌ای را اندازه‌گیری می‌کند که با میکروسکوپ نوری قابل مشاهده نیست. با آزمون SCSA می ­توان دیتاهای معتبر در مورد میزان گسستگی و DNA fragmentation (دو رشته ای و تک رشته ای)، سطح تبادل هیستون های سوماتیک هسته ای برای پروتامین های اختصاصی اسپرم، شاخص های سلامت عمومی مردان، پاسخ سیستم تولیدمثلی فرد به داروهای سنتز شده و میزان اثربخشی آن در روند درمان ناباروری ارائه دهد. امروزه با توجه به مسئله ناباروری در جوامع مختلف، تحقیقات گسترده ای در ارتباط با درمان های ناباروری و مکانیسم اثر داروهای جدید در حال انجام است که می تواند به عنوان طرحی پر اهمیت و جذاب برای پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شود.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

جهت مطالعه دیگر موضوعات پایان نامه کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *