مطالعات حيواني

ایجاد مدل سوختگی در حیوانات آزمایشگاهی

نحوه ایجاد مدل سوختگی و آشنایی با انواع سوختگی ها و داروهای پس از سوختگی

ایجاد مدل سوختگی جهت بررسی روند التیام و مطالعه تاثیرات انواع زخم پوش های نوین، داروها و عصاره های گیاهی بر بهبودی و کاهش زمان التیام انجام می شود. این روش در آزمایشگاه مطالعات حیوانات آزمایشگاهی یکی از روش های پژوهش و تحقیق درباره روش های درمان است. به طور معمول پژوهشگران با ایجاد انواع مدلهای بیماری در حیوانات آزمایشگاهی، امکان بررسی درمان های جدید را بررسی میکنند.

روش های ایجاد مدل سوختگی در حیوانات آزمایشگاهی

یکی از روش های ایجاد مدل سوختگی در حیوانات که عموما بر روی موش های آزمایشگاهی انجام می شود، مدل سوختگی با آب جوش است. در این مدل سوختگی به اندازه ۱۰درصد سطح کل بدن حیوان با آب جوش سوزانده می شود.

بعد از ایجاد بیهوشی و تراشیدن موهای پشت حیوان (موش آزمایشگاهی)، مساحت معینی(۱*۱ و ۱.۵* ۱.۵سانتی متر) از پوست پشت حیوانات به مدت ۸ ثانیه در معرض بخار آب ۹۵ درجه سانتیگراد قرار خواهد گرفت و سوختگی مرطوب ایجاد خواهد شد.

القای مدل سوختگی در موش آزمایشگاهی - هیستوژنوتک

روش ایجاد سوختگی با فلز داغ روش دیگری برای ایجاد مدل سوختگی حیوانی است. در این روش پس از بیهوشی مساحتی حدودا ۱.۵ سانتیمتر مربع در پشت موش به وسیله فلز داغ سوزانده می شود.

روش دیگری برای ایجاد مدل سوختگی  قرار دادن یک ورق آلومینیومی (همانند فویل) در ابعاد  یک در یک سانتی متر  ناحیه ی عاری از مو با ۰.۵ سی سی اتانول ۹۶% به مدت ۱۰ ثانیه است. بدین ترتیب ۱۲-۱۵درصد پشت رت ها دچار سوختگی درجه دو می شود. بلافاصله سالین استریل به شکل زیر جلدی در ناحیه ی سوختگی، برای جبران آب از دست رفته به پوست تزریق می شود. از استامینوفن نیز  به عنوان مسکن بعد از سوختگی استفاده می شود.

از جمله داروهای مورد استفاده پس از سوختگی مدل حیوانی سایمتیدین و پیریمتامین و جنتامایسین می باشد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.


جهت مشاوره رایگان در زمینه القای مدل حیوانی سوختگی با ما در تماس باشید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۹۷

سالیانه در جهان بیش از ۳۰۰ هزار مرگ ناشی از سوختگی به وقوع می پیوندد. سوختگی جزء بدترین آسیب هایی است که قربانیان آن را تجربه می کنند. سوختگی ها علاوه بر صدمات جسمی و روانی قابل توجه، خسارات مالی فراوان بر جامعه و خانواده تحمیل می کنند.

سوختگی می تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد که عفونت شایع ترین و مهمترین عامل اصلی مرگ و میر در بیماران درگیر با درجات مختلف سوختگی است.

یک سوختگی شدید باعث ایجاد تغییرات اساسی در روند پاسخ های ایمنی، ایمنی هومورال و پاسخ های غیراختصاصی می گردد؛ بنابراین جلوگیری از کاهش فعالیت سیستم ایمنی توسط تعدیل کننده های ایمونولوژیک می تواند به عنوان یک هدف درمانی اساسی به منظور کنترل عفونت ها مورد توجه قرار گیرد.

انواع سوختگی

در گذشته به منظور توصیف یک زخم از نظر شدت و وسعت زخم، چهار درجه بندی (یک، دو، سه و چهار) استفاده می شد، اما از آن جائی که این درجه بندی استاندارد مراقبت از زخم محسوب نمی شود، لذا امروزه سوختگی ها بر اساس سطح درگیری بافت به سه دسته طبقه بندی می شوند.

  1.  سوختگی خفیف:  درصد میزان سوختگی خفیف در کودکان کمتر از ۱۰ درصد و در بزرگسالان کم تر از ۱۵ درصد محسوب می شود .
  2. سوختگی متوسط:  درصد میزان سوختگی متوسط در کودکان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و دربزرگسالان بین ۱۵ تا ۲۵ درصد محسوب می شود.
  3. سوختگی شدید:  درصد میزان سوختگی شدید در کودکان بیشتر از ۲۰ درصد و در بزرگسالان بیشتر از ۲۵ درصد محسوب می شود.
انواع سوختگی - در القای مدل حیوانی سوختگی - هیستوزنوتک

طبقه بندی شدت زخم های ناشی از سوختگی بر اساس وسعت و عمق می باشد، عمق سوختگی بر مبنای معاینات بالینی صورت می گیرد. شدت زخم می تواند فقط شامل قسمت اپیدرم و یا قسمتی از درم و حتی ممکن است عضله و استخوان و بافت های زیر جلدی را نیز درگیر کند.  

سوختگی درجه اول

سوختگی درجه اول تنها بر سطح پوست اثر گذاشته و اغلب نیاز به درمان خاصی نداشته و پس از چند روز بطور خودبخود بهبود پیدا می کند.

سوختگی درجه دو

این نوع سوختگی زمانی رخ می دهد که لایه ‌های زیرین پوست آسیب دیده و نسبت درجه اول شدت بیشتری دارد.  در این موارد پانسمان محل آسیب دیده ضروری است.  این نوع سوختگی منجر به درد، قرمزی، تورم و تاول می‌شود.

سوختگی درجه سه

در سوختگی درجه سه تمام لایه‌های پوست آسیب دیده، بطوریکه ممکن است نیاز به پیوند پوست نیز وجود داشته باشد. این میزان از سوختگی منجر به سفیدی یا سیاه شدن پوست، به عبارتی ذغالی شدن پوست و در نهایت بی حسی می‌شود.

سوختگی درجه چهار

سوختگی درجه چهار باعث آسیب زدن به تمام لایه ها و بافت های عمیق پوست شده و می تواند به ماهیچه ها و یا حتی استخوان ها نیز آسیب برساند. در این نوع شدت سوختگی، انتهای عصب آسیب می‌بیند یا تخریب می‌شود، در نتیجه هیچ حسی در ناحیه سوختگی حس نمی‌شود.  احتمال مرگ بیماران در این آسیب ها بسیار بالاست.

مطالب مرتبط: ایجاد مدل تومور سرطانی – القای مدل بیماری پارکینسون – مدل حیوانی دیابت
خدمات مرتبط: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – ایجاد انواع مدل های حیوانی

منبع
A standard animal burnThe effect of severe burn injury on proinflammatory cytokines and leukocyte behavior: its modulation with granulocyte colony-stimulating factorImmediate burn wound excision restores antibody synthesis to bacterial antigenOrgan-specific inflammation following acute ethanol and burn injuryEffects of Teucrium Polium Honey on Burn Wound Healing Process
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن