مطالعات حيواني

انواع تزریقات در موش و رت و سایر حیوانات آزمایشگاهی

انواع تزریقات در حیوانات آزمایشگاهی

محققان در بررسی های مختلف در آزمایشگاه مطالعات حیوانی، تحقیقات سلولی و مولکولی، ژنتیکی، جنین شناسی و میکروبیولوژی جهت رساندن داروها، مایعات و یا مواد مورد مطالعه، به روش های مختلف تزریق نیاز دارند. تزریق بسته به نوع و میزان داروی مصرفی در نقاط مختلفی از بدن حیوان آزمایشگاهی مانند قلب، صفاق، پوست، ماهیچه و ورید انجام می شود.

انواع تزریقات در موش و رت و حیوانات آزمایشگاهی

در آزمایشگاه حیوانی دارورسانی به انواع رت و موش، خرگوش و سایر حیوانات آزمایشگاهی از روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

  • تزریق داخل صفاقی
  • تزریق زیرجلدی
  • تزریق داخل عضله
  • تزریق وریدی
  • تزریق داخل قلب

ویدیو آموزش انواع تزریقات حیوانات آزمایشگاهی

انواع سوزن تزریق در موش و رت و حیوانات آزمایشگاهی

با توجه به نوع حیوان آزمایشگاهی، نوع تزریق و سختی پوست, سایز سوزن استفاده شده در تزریق متفاوت است. ضخامت سوزن تزریق با واحد Guage اندازه گیری می شود و هر guage  معادل ۷.۶ میلی متر می باشد. هرچه گیج یک سوزن بیشتر باشد، ضخامت آن کمتر است. برای متمایز کردن سوزن ها از یکدیگر از رنگ های مختلفی استفاده می شود؛ برای مثال سوزن با guage 22 با رنگ آبی و guage 20 با رنگ زرد به فروش می رسند.

در آزمایشگاه های حیوانی برای موش از سوزن های کوچک با گیج ۲۳ تا ۲۵ ، برای رت از سوزن با گیج ۱۸ تا ۲۰ ، برای خرگوش از گیج ۱۹ تا ۲۱ و برای خوکچه هندی از سوزن با گیج ۲۰ تا ۲۱ استفاده می شود.

تزریق داخل صفاقی در موش و رت و سایر حیوانات آزمایشگاهی

روش تزریق صفاقی (Intra Peritoneal Injection) یک روش رایج در میان محققان می باشد. در روش تزریق IP، ماده ی مورد نظر سریع و ایمن به صورت یکنواخت به حفره ی صفاقی موش یا رت وارد شده و به سرعت جذب می شود. تزریق دورن صفاقی معمولا زمانی استفاده می شود که اثر دارویی یک ترکیب فعال و یا RNA مداخله گر در شرایط in vivo مورد بررسی باشد.

برای تزریق داخل صفاقی، پس از مهار موش یا رت و مهار دم حیوان، تزریق از سمت چپ یا راست کشاله ران و با زاویه ۴۵ درجه انجام می شود. تزریق عمودی یا افقی و با زاویه ی اشتباه می تواند به کلیه ی حیوان آسیب برساند. در تزریق IP ، حجم داروی تزریق شده نباید از ۱۰۰ میکرولیتر بیشتر باشد. در این روش به دلیل نحوه ی نگهداری، حیوان ممکن است دچار استرس بیشتری نسبت به سایر روش ها شود.

مطالب مرتبط: بیهوشی در موش رت و سایر حیوانات آزمایشگاهیخونگیری از موش رت و سایر حیوانات آزمایشگاهیتست اوانس بلو موش یا رت

تزریق داخل صفاقی موش - و رت - هیستوژنوتک
تزریق داخل صفاقی در موش

تزریق زیرجلدی در موش، رت و سایر حیوانات آزمایشگاهی

در آزمایشگاه حیوانی جهت تزریق سلول های سرطانی یا برخی داروها با رهایش آهسته، از روش تزریق زیرجلدی (Subcutaneous Injection) استفاده می شود. در این روش با توجه به میزان انعطاف پذیری پوست رت یا موش می توان از حجم بالایی استفاده کرد و به دلیل متنوع بودن نقاط تزریق، می توان تزریق را همزمان در چند ناحیه انجام داد. حجم ماده ی تزریق شده در این روش از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تزریق حجم اضافه با تجمع زیر پوست باعث دردناک شدن آن ناحیه می شود.

- تزریق زیرجلدی در رت آزمایشگاهی نحوه تزریق به موش صحرایی -
تزریق زیرجلدی در رت آزمایشگاهی

برای تزریق داروی زیرجلدی در موش یا رت، زاویه ی سوزن باید ۱۰ تا ۳۰ درجه باشد و متورم شدن محل تزریق می توند تائیدی بر درست انجام شدن تزریق باشد. تزریق داروهای زیر جلدی معمولا از ناحیه ی پشت گردن انجام می شود. برای تزریق به ناحیه ی پشت گردن، حیوان را در دست مهار کرده، پوست پشت گردن را با دو انگشت گرفته و سوزن را به موازات سر حیوان وارد کنید. سوزن مناسب برای تزریق به موش ها، سوزن با گیج ۲۵ و حداکثر حجم تزریقی برای موش ۰/۲۵ میلی لیتر و برای رت ۱ میلی لیتر در هر محل است.

مطالب مرتبط: ایجاد مدل تومور سرطانیایجاد مدل دیابتیایجاد مدل اعتیاد

تزریق عضلانی در موش و رت و سایر حیوانات آزمایشگاهی

به دلیل کوچک بودن توده عضلانی موش حتی الامکان باید از تزریق عضلانی (Intramuscular Injection) به موش خودداری شود. ولی در صورت نیاز به تزریق می توان از عضله چهار سر ران (Gluteal muscles) تزریق را با زاویه ی ۴۵ درجه و با کمترین فشار انجام داد.

تزریق عضلانی در موش آزمایشگاهی- آمپول زدن به موش
تزریق عضلانی در موش آزمایشگاهی

در حین تزریق، برای جلوگیری از لگد زدن، زانوی حیوان مهار شود و سوزن با عمقی به درون عضله فرو برود که آسیبی به اعصاب وارد نکند. سوزن مناسب برای تزریق عضلانی گیج ۲۶ است و حجم ماده حداکثر ۰/۵ میلی لیتر می باشد.

در این روش سرعت تزریق باید آهسته باشد تا به ماهیچه آسیب نرسد و دارو باید غیر حساسیت زا باشد. داروهای محلول در آب سریع تر و داروهای محلول در چربی با سرعت آهسته تری در بافت پراکنده می شوند.

تزریق داخل وریدی در موش و رت و حیوانات آزمایشگاهی

تزریق داخل وریدی (Intravenous Injection) نسبت به سایر روش ها مزایای ویژه ای دارد. داروهای با غلظت زیاد، pH پایین یا بالا و یا داروهایی که باعث ایجاد حساسیت و خارش می شوند را می توان از طریق تزریق داخل وریدی به موش یا رت تزریق کرد. همچنین بهترین روش برای تزریق داروهایی که توسط دستگاه گوارش جذب پایینی دارند، روش داخل وریدی می باشد. در بین انواع تزریقات در موش و رت تزریق داخل وریدی سریع ترین سرعت جذب را دارد.

تزریق وریدی می تواند در نواحی مختلفی از دم حیوان آزمایشگاهی انجام شود. این مناطق عبارتند از:

  • ورید سطح پشتی دم
  • ورید طرفین یا لترال دم
  • شریان ونترال یا شکمی دم
تزریق داخل وریدی در موش آزمایشگاهی - تزریق به دم موش و موش صحرایی
تزریق داخل وریدی در موش آزمایشگاهی

مطالب پیشنهادی: آماده سازی بافت در آزمایشگاه بافت شناسیرنگ آمیزی های بافت شناسی

در آزمایشگاه حیوانی جهت تزریق داخل ورید پشتی یا طرفین دم، ابتدا محل خونرسانی دم به وسیله گیره بسته می شود تا خون داخل رگ تجمع پیدا کند و محل تزریق مشخص شود. دسترسی به رگ های دم در دو سوم پایینی دم راحت تر است. سر سوزن بالا گرفته شده و تزریق مماس با پوست دم انجام می شود. تزریق دارو به ورید با عبور دارو از داخل ورید و روشن شدن رنگ آن تایید می شود. همچنین خروج خون از محل تزریق تائیدی بر تزریق داخل ورید می باشد. حجم ماده تزریقی برای موش ۱۰ ml/kg و برای موش صحرایی یا رت ۵ ml/kg است. سوزن مناسب برای تزریق به موش گیج ۳۰ است.

برای تزریق داخل وریدی می توان هر یک از ورید های کناری دمی را مورد استفاده قرار داد. به این صورت که محل خون رسانی کلامپ می شود، با تجمع خون در دم محل تزریق مشخص شده سپس سوزن با زاویه ای تقریبا مماس با دم وارد می شود.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

تزریق داخل قلب در موش و رت و حیوانات آزمایشگاهی

تزریق به صورت مستقیم داخل قلب (Intracardiac Injection) برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود، برای مثال برای کشتار حیوان به صورت بدون درد از تزریق داروهای آرامبخش با دوز بالا استفاده می شود. علاوه بر این برای ورود برخی داروها به سیستم گردش خون محیطی از این روش تزریق استفاده می شود.

تزریق داخل قلب در موش آزمایشگاهی - تزریقات در حیوانات آزمایشگاهی - هیستوژنوتک
تزریق داخل قلب در موش آزمایشگاهی

مطالب مرتبط: ایجاد مدل بیماری صرع – ایجاد مدل آسیب نخاعی
خدمات مرتبط: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – ایجاد انواع مدل های حیوانی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن