بافت شناسیمطالب علمی

رنگ آمیزی بافت کلیه در آزمایشگاه پاتولوژی

آموزش جامع انواع و نحوه رنگ آمیزی اختصاصی بافت کلیه در آزمایشگاه بافت شناسی

یکی از تخصصی ترین و مهمترین روش های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری، تکنیک های بافت شناسی و پاتولوژی است. بنابراین این علم به تجزیه و تحلیل تغییرات مختلف بدن در مواجه با بیماری و نهایتا پیشرفت و یا درمان آن بافت مورد نظر می پردازد.

همانطور که می دانید کلیه یکی از مهمترین بافت های حیاتی بدن است چراکه منجر به حذف مواد زائد موجود در خون از طریق ادرار و همچنین حفظ تعادل یون‌های ضروری بدن مانند پتاسیم و سدیم است.  بنابراین اختلال در عملکرد آن می تواند صدمات جبران ناپذیری را شامل بیمار کند.  از این رو در این قسمت از آموزش های تخصصی بافت شناسی برای تحقیق و توسعه و تشخیص ویژه محققین و دانشجویان در مورد این ارگان مهم بدن صحبت میکنیم.

بیماری مزمن کلیوی (CKD) و آسیب های ناشی از آن، به عنوان  یک بیماری شایع در سراسر جهان به شمار می‌رود و متاسفانه همه روزه به تعداد این آسیب دیدگان افزوده می شود. بنابراین به دلیل اهمیت بالای آن می تواند یکی از درست ترین انتخاب موضوع جهت اجرای طرح های پژوهشی باشد. هیستوپاتولوژی بافت کلیه به منظور بررسی اختلالات عملکردی گلومرولی می تواند پیش آگهی زیادی را از روند شروع، پیشرفت و یا درمان بیماری ها و یا آسیب های کلیوی به ما بدهد.

هر بافت در بدن رنگ آمیزی های بافت شناسی مخصوص به خود را دارد که این کار را جهت مطالعات بافت شناسی برای بسیاری از اساتید و دانشجویان جهت پژوهش خود برای انجام تحقیقات در زمینه بیماری های مزمن کلیوی آسان می کند. در ادامه درباره روش ها و موارد مورد نیاز جهت رنگ آمیزی بافت کلیه و هیستوپاتولوژی بافت کلیه همراه ما باشید.

در صورت درخواست انجام خدمات رنگ آمیزی تخصصی بافت کلیه و یا مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۹۲ 

هر آنچه در مورد رنگ آمیزی اختصاصی بافت کلیه باید بدانید

برای مشخص شدن ساختار گلومرولی و آسیب شناسی، لازم است که اجزای خارج سلولی (غشای پایه و ماتریکس خارج سلولی) رنگ آمیزی شوند. رنگ‌آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین معمولاً امکان تمایز ماتریکس خارج سلولی را از سیتوپلاسم، به وضوح  نشان نمی دهد. رنگ‌آمیزی  های پریودیک اسید-شیف (PAS)، اسید پریودیک-متنامین نقره (جونز) و تری کروم ماسون از جمله رنگ آمیزی های مهم در شناسایی  آسیب های کلیوی به شمار می روند.

انواع رنگ آمیزی های آزمایشگاهی بافت کلیه

رنگ آمیزی وان کوزا (Von Kossa Staining)

نوع نتیجه گیری در رنگ آمیزی ون کوزا: کلسیفه شدن بافتی

در بیماران مبتلا به نفروپاتی حاد، عمدتاً در داخل لوله‌های پیچیده و مجاری جمع‌آوری، رسوب های کریستالی فسفات کلسیم،  فراوان دیده می شود. جهت تشخیص آسیب ناشی از این بیماری می توان  از رنگ آمیزی وان کوزا استفاده نمود که نمک های حاوی کلسیم مانند فسفات کلسیم را به رنگ قهوه ای مایل به سیاه رنگ در می‌آورد.

برای تایید وجود کلسیم می توان از روش های دیگری مانند رنگ آمیزی آلیزارین رد (Alizarin Red  ) نیز استفاده کرد.

رنگ آمیزی پریودیک اسید شیفت یا  PAS ( Periodic Acid-Schiff )

  • نوع نتیجه گیری در رنگ آمیزی PAS : شمارش گلومرولی، تشخیص هیالین، تشخیص غشای پایه توبولار

رنگ PAS برای تجزیه و تحلیل دقیق ساختار گلومرولی استفاده می شود. این رنگ آمیزی همچنین ضخیم شدن و بی نظمی غشای پایه را نشان می دهد. در این روش گلیکوژن رنگ می شود، بنابراین برای بررسی غشاها، مواد مخاطی و همچنین وجود قارچ از آن استفاده می شود. فرآیند رنگ‌آمیزی PAS معمولاً شامل دو مرحله است، مرحله اول واکنش اکسیداسیون با اسید پریودیک که منجر به تشکیل آلدئیدها می‌شود، مرحله دوم نشان دادن این آلدئیدها با کمک معرف شیف است.

نتایج مورد انتظار : قارچ ها به رنگ قرمز و هسته ها به رنگ آبی در می آیند.

رنگ آمیزی های بافت کلیه - رنگ آمیزی جونز

رنگ آمیزی جونز ( Jones’ Methenamine Silver Stain (JMS) )

  •  نوع نتیجه گیری در رنگ آمیزی جونز : شناسایی جزئیات غشای پایه

شکستگی در کپسول بومن با این رنگ آمیزی به خوبی نشان داده شده است. از آنجایی که لایه الاستیک داخلی شریان ها با این رنگ آمیزی به خوبی دیده می شود، تشخیص اختلال دیواره عروقی که در ضایعات واسکولیتی رخ می دهد آسان است.  رنگ آمیزی جونز عمدتا غشای پایه را رنگ می کند و به طور گسترده در بررسی بیماری های کلیوی پزشکی استفاده می شود.

نتایج مورد انتظار : غشای پایه به رنگ سیاه، هسته ها آبی و سیتوپلاسم یا پس زمینه، صورتی رنگ می شوند.

رنگ آمیزی تری کروم ماسون ( Masson’s Trichrome Stain (TRI) )

  • نوع نتیجه گیری در رنگ آمیزی تری کروم ماسون: شناسایی غشای پایه توبولار، ماتریکس خارج سلولی گلومرولی و فیبروز

تری کروم ماسون ویژه ارزیابی مقدار بافت همبند فیبری در بیوپسی کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. این لکه‌ها ادم بینابینی بافتی ( Tissue Edema) را از فیبروز بینابینی که سبز یا آبی است متمایز می‌کند. فیبروز بینابینی به عنوان اصلی ترین و اولیه ترین تغییر پاتولوژیک گزارش می شود. ارتباط بین فیبروز بینابینی و میانگین نرخ فیلتراسیون گلومرولی از موارد مهم در هیستوپاتولوژی کلیه به حساب می آید.

نتایج مورد انتظار : کلاژن به رنگ آبی، هسته ها سیاه و عضله‌، سیتوپلاسم‌، کراتین، قرمز رنگ می شوند.

رنگ-آمیزی-کنگو-رد-یا-آمیلوئید---رنگ-آمیزی-تخصصی-بافت-کلیه - بافت و ژن پاسارگاد

رنگ آمیزی کنگو رد یا آمیلوئید ( Congo Red & Amyloids )

  • نوع نتیجه گیری در رنگ آمیزی کنگو رد: شناسایی آمیلوئید

رنگ کنگو رد درآب محلول و یک محلول کلوئیدی قرمز ایجاد می کند. این رنگ یک ترکیب آلی می باشد بنابراین حلالیت آن در حلال های آلی بیشتر است. رنگ آمیزی کنگو رد عمدتا برای رنگ آمیزی آمیلوئید استفاده می شود اما برای دیواره سلولی گیاهان و قارچ ها و برای غشای خارجی باکتری های گرم منفی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 در بیماری های آمیلوئیدوز، آمیلوئیدها را می توان در کلیه، کبد، مغز و سایر اندام های انسان و حیوان تشخیص داد. این بیماری ها ناشی از تجمع پلاک‌های آمیلوئید نامحلول در بافت هدف هستند. 

نتایج مورد انتظار : آمیلوئید به رنگ صورتی یا قرمز، هسته ها سیاه و گرانول ائوزینوفیل نارنجی مایل به قرمز می شود.

رنگ‌آمیزی بافت کلیه با رنگ آمیزی عمومی یا هماتوکسیلین و ائوزین (H&E) 

رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین می تواند یک نمای کلی از تغییرات کلیوی، به ویژه گلومرولی را نشان دهد، این رنگ هیپرسلولی بودن گلومرولی و  ضخیم شدن غشای پایه گلومرولی را نشان می دهد. گلومرول ها در H&E به طور کاذب هیپرسلولار به نظر می‌رسند، زیرا با این رنگ تشخیص بین سلول‌های اندوتلیال و مزانشیمال دشوار است. علاوه بر این، H&E بهترین رنگ در ارزیابی ادم بینابینی، التهاب و آسیب لوله‌ای و اپیتلیال به حساب می آید.

انجام انواع رنگ آمیزی های آزمایشگاهی بافت کلیه جهت طرح های پژوهشی و پایان نامه

آزمایشگاه هیستوژنوتک با استفاده از بهترین تجهیزات در زمینه‌ی مطالعات هیستوپاتولوژی و کلیپ های آموزشی در زمینه انواع رنگ آمیزی های بافت شناسی آماده همکاری با اساتید  دانشجویان ومحققین عزیز بوده و مراحل کار در تمام انواع رنگ آمیزی به صورت مکتوب  قابل ارائه می باشد. آزمایشگاه برای انجام رنگ آمیزی بافت کلیه از نمونه های حیوانی و یا بیوپسی انسانی ارسال شده از سوی محققین و یا آزمایشگاه های پاتوبیولوژی در سراسر کشور استفاده می نماید.  دانشجویان و محققین متعدد با  مراجعه به تیم مشاورین شرکت می توانند عناوین و پروژه های تحقیقاتی جذاب و جدیدی را در حوزه آسیب‌های ناشی از کلیه و یا بیماری‌های کلیوی دریافت  نمایند. در این راستا می توانیم انواع مدل های حیوانی در زمینه آسیب ناشی از کلیه  و عوارض ناشی از داروهای مختلف را ایجاد نموده و بر اساس نوع پروژه  آزمایشگاه برای انجام رنگ آمیزی بافت کلیه می تواند  از انواع رنگ آمیزی های اختصاصی برای بافت  کلیه استفاده نماید. شما همچنین میتوانید با مراجعه به صفحه پیشنهاد موضوعات پایان نامه هیستوژنوتک از آخرین و جدیدترین موضوعات مقالات برای پایان نامه به صورت آپدیت هفتگی مطلع شوید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن