بافت شناسیمطالب علمی

قیمت آزمایش وسترن بلات

ارائه راهکارهایی جهت کاهش هزینه های انجام تست وسترن بلات جهت مطالعات پژوهشی

هزینه تست وسترن بلات یکی از فاکتورهای مهمی است که برای دانشجویان و پژوهشگران اهمیت به سزایی دارد. از آنجا که در اکثر پژوهش های مرتبط با  سلولی و مولکولی جهت اندازه گیری بیان پروتئین به کمک آنتی بادی های مونوکلونال و پلی‌کلونال نیاز است جهت اطمینان از صحت نتایج وسترن بلات، چندین بار و برای گروه های مختلف این آزمون تکرار گردد تا به نتیجه ای بدون خطا دست یافته شود، موضوع به صرفه بودن و کاهش هزینه های انجام آزمایش وسترن بلات اهمیت بیشتری پیدا میکند.

       همانطور که می­دانید تست وسترن بلات یکی از تکنیک­های تحقیقاتی رایج در علوم زیستی است و برای شناسایی و تعیین اندازه پروتئین خاصی در نمونه­‌های بیولوژیکی به کار گرفته می­شود.  همچنین  این تکنیک  برای شناسایی و تایید پروتئین های نوترکیب سنتز شده در بخش تحقیقات و تولید داروی نوترکیب از جایگاه ویژه‌­ای برخوردار است. بنابراین لازمه انجام این تکنیک و دستیابی به نتایج معتبر، برخورداری از تجهیزات به روز و مواد باکیفیت بالا می­باشد که قاعدتا این موارد، هزینه­ های زیاد را برای محقق و مجری طرح پژوهشی به دنبال دارد. علاوه بر این، خطاهای انسانی در انجام تکنیک وسترن بلات، یکی از پر اهمیت ترین و رایج ترین خطای تست های تحقیقاتی، محسوب می شود که این امر خود به پیچیدگی و بالابردن هزینه انجام وسترن بلات اضافه می کند. با این حال با وجود هزینه‌های بالا، انجام روش وسترن بلات به دلیل ارزش علمی بالایی که دارد، همواره از رایج ترین و پرکاربردترین تکنیک آزمایشگاهی محسوب می شود.

کاهش هزینه های تکنیک وسترن بلات

چه عواملی در هزینه انجام تست وسترن بلات اهمیت دارند ؟

 قیمت تست وسترن بلات به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. تعدادی از این عوامل عبارتند از:

  • هزینه خرید و آماده سازی محلول ها و بافرها
  • هزینه خرید کیت استخراج پروتئین یا قرص پروتئاز اینهیبیتور (Protease Inhibitor Cocktail)
  • هزینه خرید آنتی بادی های اولیه و ثانویه ( Primary and secondary antibodies )
  • هزینه خرید کاغذ (غشاء) نیتروسلولز یا pvdf (Nitrocellulose membrane)
  • هزینه خرید کیت ظهور و ثبوت با نام ELC ( Chemiluminescence Detection kit )
  • هزینه خرید فیلم x-ray ( X-ray Film for Chemiluminescence Western Blot )

و دیگر مواد و مهمتر از همه تجهیزات با کیفیت و دقیق از جمله SDS-PAGE & Western Blotting Electrophoresis 

جهت محاسبه هزینه وسترن بلات برای کارهای پژوهشی و تشخیصی پزشکی حتما باید درنظر گرفته شود.

جهت مشاوره رایگان میتوانید با ما تماس حاصل نمایید
۰۲۱۶۶۱۲۱۹۹۷

فاکتور بعدی تاثیرگذار در قیمت تست وسترن بلات، تعداد و نوع نمونه تست شده می­باشد. به عنوان مثال هزینه استخراج پروتئین از نمونه خون نسبت به بافت متفاوت است و قیمت استخراج از نمونه بافتی هزینه بیشتری دارد. از طرفی دیگر، از آنجا که استفاده از کیت های استخراج به جای انجام آزمایش به روش دستی، احتمال خطاهای انسانی و تکنیکی را کاهش می دهد و تکرار تست ها کمتر اتفاق می افتد، میتواند راهکار مناسبی جهت کاهش هزینه های آزمایش باشد. همچنین از عواملی که تاثیر زیادی در هزینه آزمایش وسترن بلات دارند، میتوان به تعداد نمونه مورد تست نیز اشاره کرد چرا که هماهنگی درست همزمان تعداد نمونه ها و تعداد RUN ها در هر بار انجام آزمایش هزینه ی کمتری خواهد داشت.

کارشناس آزمایشگاهی با تجربه، کیفیت و دقت تجهیزات مورد نیاز در وسترن بلات از فاکتورهایی است که باید به هنگام تخمین محاسبه قیمت تست وسترن بلات برای پایان نامه، توسط دانشجو و اساتید راهنما در نظر گرفته شود.

فاکتورهای مهم در قیمت وسترن بلات

چطور هزینه های تست وسترن بلات را برای مقالات و پایان نامه های دانشجویی کاهش دهیم

راهکارهایی برای کاهش هزینه ­­های وسترن بلات

      امروزه یکی از دغدغه­‌های بسیار مهم برای پژوهشگران علوم زیستی و پزشکی در آزمایشگاه­های تحقیقاتی و تشخیص پزشکی، هزینه انجام تست های آزمایشگاهی می­باشد و همواره محققان به دنبال کاهش این هزینه ها به روش‌های مختلف هستند که گاهی منجر به کاهش کارآمد بودن و کیفیت پروتکل و نهایتا بدست آوردن نتایج کاذب و غیرمعتبر می­گردد. از این رو محقق نمی­تواند در طرح پژوهشی و پایان­ نامه ای خود، نتایج قابل قبولی را در ژورنال ها ارائه دهد.

     روش‌­های متفاوتی برای کاهش هزینه تست وسترن بلات وجود دارد. یکی از این روش‌­ها، دقت در انتخاب برند مواد و کیت­ها برای خرید می­باشد. لازمه این کار این است که دانشجو یا محقق، زمان زیاد برای یافتن شرکت تامین­‌کننده معتبر صرف کند و یا اینکه دانش و اطلاعات کافی در مورد مواد مورد نیاز داشته باشد تا در هنگام خرید مواد، کالای غیر اصل و با کیفیت پایین و غیراستاندارد دریافت نکند. متاسفانه به طور معمول دانشجویان زمان کمی را صرف تهیه اصولی مواد می کنند که منجر به نتیجه نگرفتن تست وسترن بلات برای پایان نامه می گردد که به دنبال آن زمان زیادی را نیز از دست می دهند.

       انجام تکنیک وسترن بلات توسط کارشناس آزمایشگاه با تجربه و دارای دانش بالا، در کاهش هزینه­‌ها تاثیر بسزایی دارد. چرا که فرد با داشتن اطلاعات کافی در رابطه با تکنیک و تسلط بالا بر خطاها و عیب یابی تکنیک، می­تواند در کوتاه‌­ترین زمان و با کمترین خطا و پایین ترین هزینه، تست را تنظیم و انجام دهد. در نتیجه سبب کاهش میزان مصرف کلیه مواد و کیت­ها، علی الخصوص آنتی­ بادی ( که به عنوان گران­ترین ماده مصرفی وسترن بلات به حساب می آید ) میگردد.

هزینه آنتی بادی برای وسترن بلات

آنتی بادی ؛ یکی از فاکتورهای مهم در افزایش هزینه های وسترن بلات

آنتی بادی های اختصاصی یکی از مهم ترین اجزایی ست که در تست وسترن بلات به کار می رود. از آنجا که آنتی‌­بادی های اختصاصی اولیه قیمت بسیار بالایی دارد، خرید آنتی‌­بادی آن برای دانشجویان که تعداد نمونه کم تری نسبت به یک ویال کامل دارند، مقرون به صرفه نمی باشد. بنابراین معقول­‌ترین راهکار این است که با انجام تست در مراکز آزمایشگاهی بزرگ از جمله هیستوژنوتک، قیمت این تکنیک تحقیقاتی را برای خود کاهش دهد. لازم به ذکر است آزمایشگاه پاتولوژی شرکت بافت و ژن پاسارگاد  با داشتن بانک غنی از آنتی­ بادی ها می­تواند به محققین در کاهش هزینه‌­ها و مهم تر از آن آموزش اصولی وسترن بلات کمک کند.

 

 شرکت بافت و ژن پاسارگاد افتخار این را دارد که اولین و تنها مرکز آزمایشگاهی می باشد که آنتی بادی های مورد نیاز محققین و دانش پژوهان محترم را در اختیار داشته و میتواند هزینه و زمان انجام پژوهش را با در اختیار داشتن کارشناسان آزمایشگاهی مجرب، امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی دقیق با کیفیت و  پروتکل های تنظیم شده ( set up ) وسترن بلات به مراتب کاهش دهد.

 نتیجه ­گیری

      وسترن بلات از تکنیک­های مهم در آزمایشگاه­های تحقیقاتی در تمام پروژه های سلولی – مولکولی، ژنتیک و حتی بافت شناسی محسوب می­شود. بنابراین دانش پژوهان و دانشجویان به منظور دستیابی به نتایج تست معتبر و با هزینه معقول، می بایست برخی  از راهکارهایی از جمله انتخاب مواد و کیت باکیفیت، استفاده از تجهیزات به روز، انجام تست توسط متخصص باتجربه را لحاظ کنند تا بتوانند از این تکنیک معتبر در پژوهش­های خود حداکثر استفاده را داشته باشند. از طرفی مراکزی همچون هیستوژنوتک با داشتن انواع آنتی ­بادیهای اختصاصی، می­تواند با بالاترین کیفیت روش انجام و پایین ترین زمان، هزینه‌­های دانشجویان و پژوهشگران را برای اجرای این تکنیک مهم و کاربردی و البته پر طرفدار کاهش دهد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن