مطالعات حيواني

آزمون های رفتاری

آزمون های رفتاری

آزمون های رفتاری برای ارزیابی عملکرد حسی–حرکتی همچنین یادگیری، حافظه و فاکتورهای روانی (استرس، اضطراب و افسردگی) در حیوانات بکار می رود.

این آزمون ها می توانند توانایی حیوان در حل یک کار را ارزیابی کنند. علاوه براین، تست های رفتاری به منظور ارزیابی تاثیر مداخلات دارویی در حیوان (جوندگان) بسیار مناسب و کارآمد هستند. این آزمون ها بر انگیزه (انگیختگی) حیوان به منظور اجرای یک عمل مشخص تمرکز دارند. ارزیابی عملکرد حیوان در یک آزمون، شامل ترکیبی از توانایی و انگیزه حیوان به منظور رفع مشکل و یافتن راه حل است. با توجه به تفاوت سطح انگیختگی حیوانات در حل مشکل، تفاوت های موجود در توانایی آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

آزمون های رفتاری با ایجاد انگیزه کافی در پیدا کردن راه حل مناسب، تلاش می کنند تا اوج توانایی حیوان را مشخص کنند. با این وجود سطوح متغیر انگیزش در بسیاری از آزمون های رفتاری به عنوان یک مشکل بالقوه محسوب می شود. به عنوان مثال: رایج ترین منبع انگیزشی انتخاب شده، ترس است. مانند: ترسیدن از غرق شدن در آزمون شنای اجباری، ترسیدن از افتادن در آزمون روتارود و یا ترس از برخورد یا دریافت شوک الکتریکی در آزمون شاتل باکس.

عامل ترس باید بسیار محتاطانه به عنوان یک منبع محرک استفاده شود، زیرا که ممکن است اثرات ناخواسته ای مانند انجماد (خشک شدن) یا رفتار وحشت زدگی ایجاد کند و استرس ناشی از ترس ممکن است منجر به ضعف عملکرد شناختی در حیوان شود. گرسنگی یکی دیگر از محرک های رایج است، که جوندگان در طول روز تغذیه می کنند و مقدار تغذیه آنها به عواملی چون ترس، استرس و اضطراب حیوان مرتبط است. باید توجه داشت که ترس ، استرس و اضطراب مانع مصرف غذا می شود.

در تست های رفتاری، ممکن است لازم باشد که حیوان مدت زمان مشخصی را به منظور سازگاری با محیط آزمون در محل نگهداری خود بدون هیچ دستکاری باقی بماند. با استفاده از آزمون های رفتاری می توان رفتارهای خود به خودی حیوان را مورد ارزیابی قرار داد. مانند: رفتار اکتشافی در آزمون اپن فیلد، متغیرهای چندگانه در آزمون مربع متحدالمرکز و آزمون استوانه. علاوه براین از آزمون های تعامل اجتماعی مانند، آزمون سه اتاق می توان عملکرد حافظه حیوان را به علاوه عملکرد اجتماعی مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. سایر رفتارهای خود به خودی شامل لانه سازی و ایجاد گودال است که می تواند برای ارزیابی عملکرد شناختی حیوان مورد استفاده قرار گیرد.

تکیه بر رفتارهای خود به خودی و استفاده از آزمون های رفتاری خود به خودی ممکن است نیاز به محرک های قوی (از جمله محرک های استرس زا و گرسنگی) را کاهش داده و احتمالاً سطح استرس حیوان را در یک آزمایش با توجه به ترشح هورمون های استرس ناشی از آن کاهش دهد، به عنوان مثال آزمون موریس واتر میز. انگیزه برای انجام مکرر کارهای ساده ممکن است به وسیله فراهم ساختن محرک مطبوع فراهم شود. به عنوان مثال: این می تواند به شکل فشار دادن اهرم برای دریافت غذای مطلوب در جعبه اسکینر به منظور ایجاد انگیزه، مورد استفاده قرار گیرد.

علاقه ناکافی برای انجام وظایف بدون انگیزه قوی هنوز هم یک هشدار احتمالی در تست های رفتاری است ، هرچند ممکن است این مشکل با جلسات آزمون طولانی تر که با آزمون خودکار فعال می شود، کاهش یابد.

انواع آزمون های رفتاری

 1. آزمون معمای آبی موریس: این آزمون به منظور ارزیابی مهارت یادگیری حیوان در چهار روز تمرین و ارزیابی حافظه فضایی حیوان بعد از ایجاد آسیب های مغزی مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. آزمون Beam: این آزمون به منظور ارزیابی اختلالات حسی – حرکتی در سیستم عصبی – مرکزی در مدل های حیوانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. آزمون Hot Plate: این آزمون به منظور ارزیابی اختلالات حسی – حرکتی و محرک های درد  در حیوان با مدل آسیب مغزی استفاده می شود.
 4. آزمون گارسیا: در این آزمون بعد از ایجاد آسیب های مغزی از جمله سکته مغزی می توان ارزیابی از عملکرد حرکتی حیوان از جمله (حرکت خود به خودی، تقارن در حرکت چهار اندام و…)
 5. آزمون شنای اجباری: یک آزمون رفتاری مخصوص جوندگان است که به منظور ارزیابی داروهای ضد افسردگی و ترکیبات جدید مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. تست سیلندر: وقتی حیوان در سیلندر قرار می گیرد خود به خود عقب می رود و از پنجه های جلویی برای پشتیبانی استفاده می کند. صدمه یک طرفه به مناطق کنترل کننده حرکت در سیستم عصبی مرکزی معمولاً باعث عدم تقارن حیوان در اندام تحتانی می شود.
 7. رویکرد اجتماعی سه محفظه: این آزمون جامعه پذیری موش و تمایل آن به گذراندن وقت در یک محفظه خالی یا یک محفظه حاوی موش دیگر اندازه گیری می شود.
 8. آزمون تکلیف حفاری: براساس نشانه های بویایی ، حیوان فنجان صحیح را تشخیص می دهد و برای بدست آوردن پاداش حفاری می کند.
 9. آزمون سنجش بینایی: حیوان مهار نشده بر روی سکویی کوچک و مرتفع قرار می گیرد که توسط چهار صفحه ی که الگوی شبکه ای (مشبکی)را نشان می دهد احاطه شده است. اگر حیوان از دید بینایی کافی برخوردار باشد ، جریان جانبی ناشی از الگوی شبکه ای حرکات بازتابنده سر را ایجاد می کند که بطور خودکار توسط دوربین بالای سر ثبت و ضبط می گردد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

خدمات مرتبط‌: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – پژوهش های فیزیولوژی ورزشی و علوم ورزشیایجاد انواع مدل های حیوانی
مطالب مرتبط: آزمون اپن فیلدآزمون معمای آبی موریسآزمون ناول آبجکت

منابع

 1. Structured evaluation of rodent behavioral tests used in drug discovery research
 2. Rodent models of post-traumatic stress disorder: behavioral assessment
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن