مطالعات حيواني

آزمون ناول آبجکت

خلاصه نوشته
  • آزمون Novel Object یک آزمون کم استرس و کارآمد برای ارزیابی حافظه، تغییرات روانشناختی – عصبی به دنبال اعمال مداخلات زیستی و ژنتیکی در حیوان می باشد.

آزمون ناول آبجکت (Novel Object) یا شناسایی شی جدید یک آزمون رفتاری است که به بررسی جنبه های مختلف یادگیری و حافظه در موش ها می‌پردازد.

این آزمون به راحتی قابل اجرا بوده و در سه روز کامل می شود

روز عادت در این دوره موش در محیط قرار گرفته و آن را شناسایی می کند.

روز تمرین در این روز که ۲۴ ساعت بعد از روز عادت است، حیوان در محیط قبلی با دو شی جدید همشکل قرار می گیرد

روز آزمون موش در محیط قبلی با دو شی، یکی آشنا و دیگری جدید قرار می گیرد)

محیط این آزمون، محیطی هندسی (مربعی شکل) با ابعاد ۴۰ * ۶۰ * ۶۰ سانتی متر بدون هیچ شی می باشد.
در طول دوره تمرین موش ها اجازه دارند دو شی را شناسایی کنند. در روز آزمون، یکی از اشیاء دوره تمرین با یک شی جدید جایگزین می شود. موش ها معمولا گرایش به شی جدید دارند و اگر موش شی آشنا را شناسایی کند، بیشتر زمانش را برای شناسایی شی جدید صرف خواهد کرد.

آزمون ناول آبجکت
آزمون ناول آبجکت

به دلیل وجود این گرایش درونی در موش ها در دوره تمرین طولانی مدت نیازی به تقویت مثبت یا منفی به منظور اجرای تمرین نیست. با در نظر گرفتن مدت زمان کوتاه برای یادآوری می توان حافظه کوتاه مدت حیوان را ارزیابی کرد و یا در صورت طولانی تر کردن مدت زمان بعد از دوره تمرین به عنوان آزمون پروب، می‌توان حافظه بلند مدت را ارزیابی کرد.

مداخلات درمانی می تواند قبل و بعد از تمرین یا پیش از به یاد آوردن آن چه یاد گرفته شده است، استفاده شود. به طور کلی می توان اشاره کرد که آزمون Novel Object یک آزمون کم استرس و کارآمد برای ارزیابی حافظه، تغییرات روانشناختی – عصبی به دنبال اعمال مداخلات زیستی و ژنتیکی در حیوان می باشد.

همچنین، این آزمون به منظور ارزیابی شناختی به خصوص بازیابی حافظه در مدل های های حیوانی موش دارای اختلالات سیستم عصبی مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع
1. Novel Object Recognition Test for the Investigation of Learning and Memory in MiceThe effects of high intensity exercise on learning and memory impairments followed by combination of sleep deprivation and demyelination induced by etidium bromide
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 5 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا