مطالعات حيواني

آزمون ناول آبجکت

خلاصه نوشته
  • آزمون Novel Object یک آزمون کم استرس و کارآمد برای ارزیابی حافظه، تغییرات روانشناختی – عصبی به دنبال اعمال مداخلات زیستی و ژنتیکی در حیوان می باشد.

آزمون ناول آبجکت (Novel Object recognition) یا شناسایی شی جدید یک آزمون رفتاری نسبتا سریع و کارآمد برای بررسی جنبه های مختلف یادگیری و حافظه در موش ها می‌پردازد. آزمایش مراحل مختلف یادگیری و حافظه در موش است است که به

آزمون ناول آبجکت به راحتی قابل اجرا بوده و در سه روز کامل می شود.

  • روز عادت در این دوره موش در محیط قرار گرفته و آن را شناسایی می کند.
  • روز تمرین در این روز که ۲۴ ساعت بعد از روز عادت است، حیوان در محیط قبلی با دو شی جدید همشکل قرار می گیرد.
  • روز آزمون موش در محیط قبلی با دو شی، یکی آشنا و دیگری جدید قرار می گیرد.

محیط آزمون ناول آبجکت، محیطی مربعی شکل با ابعاد ۴۰ * ۶۰ * ۶۰ سانتی متر بدون هیچ شی می باشد.
در طول دوره تمرین موش ها اجازه دارند دو شی را شناسایی کنند. در روز آزمون، یکی از اشیاء دوره تمرین با یک شی جدید جایگزین می شود. موش ها معمولا گرایش به شی جدید دارند و اگر موش شی آشنا را شناسایی کند، بیشتر زمانش را برای شناسایی شی جدید صرف خواهد کرد.

رت آزمایشگاهی در حین انجام آزمون ناول آبجکت
رت آزمایشگاهی در حین انجام آزمون ناول آبجکت

مطالب مرتبط: انواع تست های رفتاری در موش و رتانواع گونه های آزمایشگاهی

مزایای آزمون ناول آبجکت

مزیت اصلی آزمون ناول آبجکت نسبت به سایر تست‌های حافظه جوندگان این است که بر تمایل طبیعی جوندگان برای کاوش متکی است. بنابراین نیازی به جلسات آموزشی متعدد یا تقویت مثبت یا منفی برای ایجاد انگیزه در رفتار نیست. این بدان معنی است که آزمون ناول آبجکت نسبت به سایر تست ها استرس بسیار کمتری دارد و به زمان بسیار کمتری برای اجرا نسبت به سایر تست های رایج حافظه مانند ماز آبی موریس نیاز دارد که ممکن است تا یک هفته یا بیشتر طول بکشد. با در نظر گرفتن مدت زمان کوتاه برای یادآوری می توان حافظه کوتاه مدت حیوان را ارزیابی کرد و یا در صورت طولانی تر کردن مدت زمان بعد از دوره تمرین به عنوان آزمون پروب، می‌توان حافظه بلند مدت را ارزیابی کرد.

آزمایش novel object
در آزمون ناول آبجکت نسبت به سایر تست ها استرس بسیار کمتری به حیوان وارد می شود

کاربرد های آزمون ناول آبجکت

تطبیق پذیری آزمون ناول آبجکت بستری را برای کاربردهای تحقیقاتی بی شماری فراهم می کند. در مطالعات حیوانی می توان از عوامل دارویی برای ایجاد اختلال یا تقویت حافظه استفاده کنند. تغییر زمان تجویز دارو قبل یا بعد از تمرین یا قبل از آزمایش می تواند به مکانیسم های عصبی اساسی اشاره کند که منجر به اختلال یا تقویت حافظه می شود. به روشی مشابه، فناوری اپتوژنتیک را می توان در همین نقاط زمانی مختلف برای بررسی فعال سازی-بازداری عصبی که به مراحل مختلف یادگیری و حافظه کمک می کند، استفاده کرد.

مطالب پیشنهادی: خونگیری از موش رت و سایر حیوانات آزمایشگاهیانواع تزریقات در موش و رت و سایر حیوانات آزمایشگاهی

آزمون ناول آبجکت همچنین برای ارزیابی تفاوت ها در حیوانات تراریخته، در مطالعات ضایعات عصبی، مانند مدل بیماری MS، مدل بیماری آلزایمر، مدل بیماری پارکینسون و مطالعات پیری مناسب است. زمان بین آموزش و آزمایش، که به عنوان فاصله نگهداری شناخته می شود، می تواند برای ارزیابی هر یک از این تغییرات در حافظه کوتاه مدت و بلند مدت تغییر یابد. در نهایت می توان از آزمون ناول آبجکت به عنوان ابزاری برای مطالعه تغییرات دارویی، ژنتیکی و عصبی در یادگیری و حافظه استفاده کرد یا از این ابزارها برای مطالعه اساس یادگیری و حافظه در آزمون ناول آبجکت استفاده کرد.

مطالب مرتبط: القای مدل بیماری MS – جراحی استریوتاکسی – آزمون های رفتاری
خدمات مرتبط: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – ایجاد انواع مدل های حیوانی

منبع
1. Novel Object Recognition Test for the Investigation of Learning and Memory in MiceThe effects of high intensity exercise on learning and memory impairments followed by combination of sleep deprivation and demyelination induced by etidium bromide
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن