مطالعات حيواني

آزمون Elevated Body

آزمون Elevated Body     

آزمون Elevated Body با نگه داشتن حیوان از قسمت دم حرکت و تاب خوردن یا نوسان بدن حیوان ارزیابی می گردد. این آزمون در یک جعبه شفاف ساخته شده از جنس پلاکسی گلس انجام می شود، ابعاد این جعبه ۵/۳۵ × ۴۰ ×۴۰ سانتی متر است. به منظور اجرای این آزمون حیوان را از ناحیه ابتدایی دم به مقدار دو سانتی متر از ریشه دم، در حالت عمود بلند کرده و تا جائی که سطح بینی حیوان از زمین به مقدار ۵ سانتی متر فاصله داشته باشد، بالا می بریم.

جهت چرخش حیوان در اولین بار به سمت راست یا چپ محاسبه می شود، این چرخش زمانی محاسبه می شود که سر حیوان از خط میانی بدن به مقدار تقریبا ۱۰ درجه منحرف شود. اجرای این آزمون بهتر است توسط دو نفر انجام شود، یک نفر حیوان را نگه داشته و نفر دیگر تعداد چرخش ها را ثبت می کند. بعد از اجرای اول حیوان مجدد به قفس برگدانده شده و به مدت ۳۰ ثانیه آزادانه حرکت می کند.
این روند برای هر حیوان ۲۰ بار تکرار می شود. به طور طبیعی و رایج حیوان به مقدار ۵۰ درصد در هر دو طرف انحراف و چرخش دارد و ۷۵ درصد انحراف بیانگر ۱۵ چرخش از ۲۰ چرخش در یک جهت است و پنج چرخش در جهت مخالف را نشان می دهد. حیواناتی که دچار آسیب هایی در ناحیه مغز می شوند معمولا تمایل و انحراف آنها در یک جهت بیشتر از جهت دیگر است و بیشتر از ۷۵ درصد انحراف را نشان می دهند.

درصد انحراف ها و یا چرخش های حیوان به روش زیر محاسبه می شود.

L/ (L+R) (%) = برای سمت چپ
R/(R+L) (%) = برای سمت راست                                                                                               

مطالب مرتبط: آزمون های رفتاری – آزمون شنای اجباری
خدمات مرتبط: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – پژوهش های فیزیولوژی ورزشی و علوم ورزشی – ایجاد انواع مدل های حیوانی

منبع
Human parthenogenetic neural stem cell grafts promote multiple regenerative processes in a traumatic brain injury modelBlockade of fast A-type and TEA-sensitive potassium channels provide an antiparkinsonian effect in a 6-OHDA animal model
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 13 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا