مطالعات حيواني

آزمون Elevated Body

نحوه اجرای آزمون Elevated Body

تست Elevated Body در مطالعات حیوانی

از جمله تست هایی که برای ارزیابی عملکرد حرکتی در حیوانات آزمایشگاهی استفاده می شود، آزمون Elevated Body یا تست نوسان است. این آزمایش به شکل فعلی آن در سال ۱۹۹۵ توسط Borlongan و Sanberg به عنوان آزمایشی برای رفتار حرکتی نامتقارن در مدل حیوانی بیماری پارکینسون و سکته ایسکمیک به کار گرفته شد.

آزمایش Elevated body موش آزمایشگاهی چه چیزی را نشان میدهد؟

ایده اصلی آزمون Elevated Body این است که وقتی حیوان توسط دم بلند می شود و به صورت عمودی نگه داشته می شود، موش آزمایشگاهی سر خود را به سمت چپ یا راست می چرخاند. در حالی که حیوانات سالم به احتمال تقریباً ۵۰٪ به هر دو طرف چرخش می کند، حیواناتی که ضایعه مغزی یک طرفه دارند، مانند مدل سکته مغزی ایسکمیک، جهت گیری حیوان به سمت نیمکره درگیر در ضایعه مغزی خواهد بود. به عنوان مثال اگر آسیب وارده نیمکره راست مغز را درگیر کرده باشد، سمت چپ بدن حیوان فعالیت حرکتی خود را از دست می دهد و حیوان فقط به سمت راست جهت گیر می کند.

تجهیزات مورد نیاز جهت تست رفتاری Elevated body

این آزمون در یک جعبه شفاف ساخته شده از جنس پلاکسی گلس انجام می شود، ابعاد این جعبه ۴۰ × ۴۰ ×۴۰ سانتی متر است. به منظور اجرای این آزمون حیوان را از ناحیه ابتدایی دم به مقدار دو سانتی متر از ریشه دم، در حالت عمود بلند کرده و تا جائی که سطح بینی حیوان از زمین به مقدار ۵ سانتی متر فاصله داشته باشد، بالا می بریم.

آزمون Elevated Body

مطالب مرتبط: مدل حیوانی پارکینسونمدل حیوانی ام اس MS

نحوه محاسبه آسیب های مغزی موش آزمایشگاهی به وسیله آزمایشه Elevated body

جهت چرخش حیوان در اولین بار به سمت راست یا چپ محاسبه می شود، این چرخش زمانی محاسبه می شود که سر حیوان از خط میانی بدن به مقدار تقریبا ۱۰ درجه منحرف شود. اجرای این آزمون بهتر است توسط دو نفر انجام شود، یک نفر حیوان را نگه داشته و نفر دیگر تعداد چرخش ها را ثبت می کند. بعد از اجرای آزمون Elevated Body حیوان به قفس برگدانده شده و به مدت ۳۰ ثانیه آزادانه حرکت می کند.

این روند برای هر حیوان ۲۰ بار تکرار می شود. به طور طبیعی و رایج حیوان به مقدار ۵۰ درصد در هر دو طرف انحراف و چرخش دارد و ۷۵ درصد انحراف بیانگر ۱۵ چرخش از ۲۰ چرخش در یک جهت است و پنج چرخش در جهت مخالف را نشان می دهد. حیواناتی که دچار آسیب هایی در ناحیه مغز می شوند معمولا تمایل و انحراف آنها در یک جهت بیشتر از جهت دیگر است و بیشتر از ۷۵ درصد انحراف را نشان می دهند.

درصد انحراف ها و یا چرخش های حیوان به روش زیر محاسبه می شود.

L/ (L+R) (%) = برای سمت چپ
R/(R+L) (%) = برای سمت راست        

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

مطالب مرتبط: آزمون های رفتاری – آزمون شنای اجباری
خدمات مرتبط: پژوهش و مطالعه بروی حیوانات آزمایشگاهی – پژوهش های فیزیولوژی ورزشی و علوم ورزشی – ایجاد انواع مدل های حیوانی

منبع
Human parthenogenetic neural stem cell grafts promote multiple regenerative processes in a traumatic brain injury modelBlockade of fast A-type and TEA-sensitive potassium channels provide an antiparkinsonian effect in a 6-OHDA animal model
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن