عصاره و اسانس گیاهیمطالب علمی

گیاهان دارویی و لاغری

گیاهان دارویی و لاغری

اضافه وزن و چاقی پنجمین عامل مرگ و میر در جهان است. سالانه ۸/۲ میلیون نفر در جهان در اثر عوارض اضافه وزن یا چاقی می میرند. هدف نهایی از درمان چاقی کاهش خطر یا شدت بیماری ها، اختلالات و محدودیت های عملکردی است.

استفاده از ترکیبات گیاهی مختلف جهت بهبود سطح سلامت و عملکرد ارگان های مختلف و جلوگیری از ابتلا به سندرم های متابولیک از گذشته های دور متداول بوده است. امروزه ترکیبات گیاهی با توجه به درمان برخی اختلالات متابولیکی کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند.

گیاهان دارویی و لاغری

آن ها از نظر قیمت مقرون به صرفه هستند و در مقایسه با بسیاری از داروهای سنتز شده شیمیایی، اثرات سمی کمتری دارند. گیاهان دارویی با توجه به تاریخچه مصرف طولانی می توانند به عنوان مواد طبیعی با سمیت و عوارض جانبی حداقل جهت کاهش اشتها و کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرند.

گیاهان دارویی سنتی اغلب در مناطق مختلف در دسترس هستند و به راحتی به صورت خام یا با روش های ساده آماده مصرف می شوند. آماده سازی های ساده دارویی معمولا به دلیل فعال کردن برخی ترکیبات موثر، پاسخ های درمانی مفیدی را موجب می شوند.

گیاهان دارویی و لاغری


مطالعات مختلف نشان داده اند که در اثر چاقی نقص آنتی اکسیدان در بدن حاصل می شود و سطح آنزیم های آنتی اکسیدان کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز و گلوتاتیون ردوکتاز کاهش می یابد که با اضافه کردن ترکیبات آنتی اکسیدان در رژیم غذایی افراد چاق می توان به دفع چربی اضافی و افزایش میزان سوخت و ساز و کاهش وزن کمک کرد.

گیاهان دارویی و لاغری

گیاهان دارویی موثر بر لاغری

زیره سبز

به طور کلی بر اساس نتایج به دست آمده عصاره زیره سبز می تواند به عنوان یک ماده کنترل کننده چاقی و افزایش وزن مطرح باشد ولی با توجه به عملکرد وابسته به دوز آن باید جهت تعیین دوز موثر غیر رسمی آن مطالعات تکمیلی صورت گیرد.

گارسینا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا گیاهی است که در آسیای جنوب شرقی می روید و میوه آن در چند پژوهش برای ایجاد کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفته است. اسید هیدروکسی سیتریک که از میوه و و پوست میوه گارسینیا به دست می آید، ماده موثره گیاه محسوب می شود و از نظر وزنی تا ۳۰ درصد میوه را تشکیل می دهد و احتمال می رود که تولید چربی را مهار کند. در حال حاضر، شواهد کافی برای تایید اثر بخشی عصاره گارسینیا در کاهش وزن در انسان وجود ندارد.

هودیا

هودیا یک گیاه شیره دار است که در صحرای کالاهاری واقع در جنوب غرب آفریقا می روید. مطالات نشان دادند که ماده خاصی در عصاره هودیا، موسوم به P57، باعث کاهش بی اشتهایی می شود.

چای سبز

برخی از مطالعات نشان دادند که چای سبز از طریق تولید گرما و مصرف انرژی می تواند باعث کاهش وزن شود.

بهار نارنج

بهار نارنج دارای مقادیر کمی از آلکالوییدها مانند سینفرین و اوکتوپامین است که در کاهش وزن نقش دارند.

شنبلیله

از بذر شنبلیله به عنوان داروی گیاهی برای درمان اختلالات متابولیکی و تغذیه ای استفاده می شود.

فیتانا

مصرف خوراکی ترکیب گیاهی فیتانا می تواند در کاهش تری گلیسرید خون موثر باشد. نظر به اینکه تری گلیسرید، چربی اصلی بافت های ذخیره چربی در بدن است، مصرف این فراورده دارویی می تواند در کاهش این چربی ها و به تبع آن، جلوگیری از افزایش وزن بدن نقش موثری داشته باشد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

منابع

۱. Heymsfield SB, Allison DB, Vasselli JR, Pietrobelli A, Greenfield D and Nunez C. Garcinia cambogia (hydroxycitric acid) as a potential antiobesity agent: a randomized controlled trial. JAMA. ۱۹۹۸; ۲۸۰: ۱۵۹۶ – ۶۰۰.
۲. Villareal DT, Apovian CM, Kushner RF and Klein S. Obesity in older adults: technical review and position statement of the American Society for Nutrition and NAASO, The Obesity Society. Obes. Res. ۲۰۰۵; ۱۳: ۱۸۴۹ – ۶۳.
۳. Chevassus H, Molinier N, Costa F, Galtier F, Renard E and Petit P. A fenugreek seed extract selectively reduces spontaneous fat consumption in healthy volunteers. Eur. J. Clin. Pharmacol. ۲۰۰۹; ۶۵: ۱۱۷۵ – ۸.

مطالب مرتبط: انواع مختلف روش های عصاره گیری گیاهان دارویینانوذرات حامل عصاره های گیاهی

خدمات مرتبط: استخراج عصاره، اسانس و مواد موثره گیاهان داروییتولید عصاره اسانس ماده مؤثره گیاهان دارویی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن