میکروبیولوژی

آزمایشگاه میکروبیولوژی

آزمایشگاه میکروبیولوژی هیستوژنوتک با بهره مندی از تجهیزات تخصصی و نیروهای متخصص و کارآمد خود در ارائه تمام تکنیک های میکروبیولوژی پزشکی، صنعتی و غذایی فعالیت داشته و طرح ها و پایان نامه های تخصصی را اجرا نموده و خدمت رسانی به دانشجویان و اساتید دانشگاهی را حتی در پاندمی کرونا بدون وقفه و با قدرت زیاد ادامه می دهد.

میکروبیولوژی، علم شناخت موجودات ذره بینی می باشد. در میکروب شناسی موجوداتی همچون باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها مورد بررسی قرار می گیرند. علاوه بر اینکه سلول های انسانی نیز گاها در علم میکروبیولوژی قابل بررسی می باشند. کشف موجودات ذره بینی به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی بر میگردد، زمانی که انتوان لیوک هوک برای اولین بار انگل ژیاردیا را در نمونه ی مرطوب از مدفوع خود مشاهده نمود و به افتخار این کار نام پدر علم باکتری شناسی و تک یاخته شناسی را از آن خود نمود.

امروزه علم میکروب شناسی گستره و کاربرد های بسیار  فراوانی نسبت به گذشته پیدا کرده است. این موجودات ریز ذره بینی علاوه بر اهمیت در بیماری زایی و علم پزشکی کاربرد های فراوان دیگری در صنایع غذایی، دارویی، محیط زیست و حتی صنایع مهندسی مثل نفت، گاز، برق و فولاد دارند.

آزمایشگاه میکروبیولوژی

میکروب ها به حجم بسیار زیادی در بدن انسان نیز ساکن هستند و به ازای هر سلول یوکاریوتی انسانی ۱۰۷ باکتری در بدن انسان زندگی می کند که به آنها فلور نرمال (میکروبیوتا) گفته می شود. امروزه محققان دریافته اند که حضور میکروبیوتا در تنظیم و بلوغ سیستم ایمنی و جلوگیری از ابتلا به بیماری های بسیاری همچون سرطان، بیماری های خود ایمن، ازدیاد حساسیت ، بیماری های عفونی و بسیاری دیگر از بیماری ها نقش مستقیم دارد.

خدمات آزمایشگاه میکروبیولوژی

آزمایشگاه هیستوژنوتک علاوه بر اینکه ایده پروری برای دانشجویان مقاطع تکمیلی تحصیلی رشته های مرتبط با میکروبیولوژی را انجام می دهد، محققان و دانشجویان را در پیشبرد طرح های تحقیقاتی خود در زمینه میکروبی شناسی را یاری و حمایت می کند و همچنین به ارائه خدمات زیر نیز می پردازد.

جداسازی و کشت افتراقی-انتخابی میکروارگانیسم ها

اولین قدم در تشخیص میکروارگانیسم ها توان جداسازی آنها از نمونه های متفاوت است که این کار با کشت افتراقی و انتخابی به منظور تایید هویت آنها می باشد. در آزمایشگاه میکروبیولوژی با بهره مندی از امکانات مناسب توان جداسازی و کشت انواع متفاوتی از باکتری ها و قارچ ها وجود دارد.

انجام تست های فنوتیپی تعیین هویت میکروارگانیسم ها و شمارش کلنی

بررسی میکروسکوپی و ماکروسکوپی در تشخیص میکروارگانیسم ها از نمونه های متفاوت می تواند به عنوان اولین قدم در ردیابی میکروارگانیسم ها باشد. همچنین شمارش تعداد کلنی باکتریایی برای بررسی روند بهبود عفونت و یا آلودگی مواد غذایی در آزمایشگاه میکروبیولوژی انجام می پذیرد.

آزمایشگاه میکروبیولوژی
انجام تست های فنوتیپی تعیین هویت میکروارگانیسم ها و شمارش کلنی

انجام تست های بیوشیمیایی، سرولوژیک و ملکولی در تشخیص میکروارگانیسم ها

در آزمایشگاه میکروبیولوژی تمامی تست های مربوط به بررسی بیوشیمیایی: تخمیر قندها، بررسی وجود آنزیم ها، بررسی مسیرهای متابولیک و بررسی حساسیت و مقاومت نسبت به مواد شیمیایی بررسی سرولوژیک: استفاده از واکنش های آنتی ژن و آنتی بادی به روش های متفاوت در تشخیص میکروارگانیسم ها و همچنین بررسی تست های ملکولی به منظور ردیابی ارگانیسم های کند رشد و سخت رشد و بررسی آلودگی مواد متفاوت انجام می پذیرد.

انجام تست بررسی حساسیت آنتی بیوتیکی: دیسک دیفیوژن DDM، MIC، MBC

یکی از مهم ترین تست های لازم در بررسی حساسیت و مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های پاتوژن و همچنین بررسی اثرات ضد میکروبی نانوذرات، عصاره های گیاهی و داربست های متفاوت استفاده از تست هایی همچون دیسک دیفیوژن، MIC، MBC و ول دیفیوژن می باشد. آزمایشگاه میکروبیولوژی هیستوژنوتک انجام تمام این تست ها را در در فضای خود دارد.

بررسی توان تولید بیوفیلم و سنجش بیوفیلم

در آزمایشگاه میکروبیولوژی، سنجش بیوفیلم از روش میکرو تیتر پلیت (MTP) توسط کریستال ویوله از لحاظ فنوتیپی انجام می پذیرد و همچنین بررسی وجود و بیان ژن های دخیل در تولید بیوفیلم نیز در این آزمایشگاه برای محققان و دانشجویان فراهم است.

بررسی آلودگی میکروبی در نمونه های مختلف غذایی و آبی و …

بررسی آلودگی میکروبی در نمونه های متفاوت به دو روش میکروبی و مولکولی برای انواع متفاوتی از میکروارگانیسم ها در آزمایشگاه میکروبیولوژی انجام می پذیرد.

آزمایشگاه میکروبیولوژی
بررسی آلودگی میکروبی در نمونه های مختلف غذایی و آبی

سنتز نانوذرات میکروبی و بررسی اثر نانوداروها بر میکروارگانیسم ها

استخراج نانوذرات طبیعی از باکتری های متفاوت ، سنتز نانوذرات پلیمری و فلزی توسط مشتقات میکروبی و همچنین بررسی اثرات نانوذرات در مبارزه علیه میکروارگانیسم ها از جمله تست هایی است که در آزمایشگاه میکروبیولوژی انجام می پذیرد.

آزمایشگاه میکروبیولوژی
سنتز نانوذرات میکروبی و بررسی اثر نانوداروها بر میکروارگانیسم ها

جداسازی و تخلیص پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها جمعیت میکروبی از جنس فلور نرمال بدن انسان هستند که استفاده از آنها می تواند به تکمیل جمعیت میکروبی بدن انسان کمک کند. امروزه اهمیت پروبیوتیک ها در پیشگیری از بیماری هایی همچون بیماری های خودایمن ، بیماری های پوستی، سرطان ، بیماری کووید ۱۹ و همچنین اهمیت پروبیوتیک ها در صنایع متفاوت همچون پرورش طیور مشخص شده است.

آزمایشگاه میکروبیولوژی هیستوژنوتک با بهره مندی از متخصصین کارآمد و تکنولوژی به روز خود خدمات جداسازی، تخلیص و شناسایی پروبیوتیک ها برای دانشجویان و محققان به ارمغان آورده است.

آزمایشگاه میکروبیولوژی
جداسازی و تخلیص پروبیوتیک ها

تخلیص پلاسمید، طراحی وکتور و انجام کلونینگ

یکی دیگر از خدمات آزمایشگاه میکروبیولوژی جداسازی و تخلیص پلاسمید، طراحی وکتور بیانی و همچنین انجام کلونینگ در میزبان های متفاوت می باشد.

آزمایشگاه میکروبیولوژی
تخلیص پلاسمید، طراحی وکتور و انجام کلونینگ

برخی امکانات آزمایشگاه میکروبیولوژی هیستوژنوتک

هود لامینار BSL2 ، انکوباتور معمولی، انکوباتور شیکر ، یخچال ۴ درجه و فریزر های ۲۰- و ۸۰- ، سانتریفیوژ ، میکروسکوپ نوری و فلورسنت ،اسپکتوفتومتر، سونیکاتور ، ترازو، اتوکلاو ، چراغ بنسن ، کلنی کانتر، هموژنایزر، هات پلیت، آون، استیرر مگنت دار، pH متر، ورتکس و ورتکس میکسر، حمام آب گرم، چراغ الکلی، سواب، آنس و هود شیمیایی

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

خدمات مرتبط: خدمات پژوهشی در حوزه علم بیوتکنولوژی – تولید پروتئین های نوترکیب با استفاده از سلول های یوکاریوتی و پروکاریوتی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن