سلولی

رده های سلولی در آزمایشگاه کشت سلول

کشت انواع رده های سلولی

رده های سلولی، سلول های مشتق شده از بافت یا اندام حیوانات هستند و به جمعیتی از سلول ها اطلاق می شود که فنوتیپ و عملکرد خاص داشته و می توانند در آزمایشگاه کشت سلول برای دوره زمانی طولانی نگه داری شوند.

رده سلولی یک جمعیت هموژن از سلول هاست که به آسانی رشد می کند و می تواند تحت پاساژهای متوالی در مدت زمان کوتاهی، تعداد زیادی سلول تولید کند. در نتیجه، این رده های سلولی مدل های مناسبی برای غربالگری داروها با بازدهی بالا و انجام تست های سنجش سمیت هستند.

کشت سلول و رده های سلولی، کاربرد مهمی در مطالعات فیزیولوژیکی، پاتوفیزیولوژیکی و فرایندهای تمایزی سلول های خاص دارند.

رده های سلولی به عنوان جایگزین مدل های حیوانی

رده های سلولی به عنوان مدل های in vitro در پژوهش های مرتبط با تغییرات ساختاری و بیولوژیکی و ژنتیکی سلول ها تحت شرایط کنترل شده در مطالعات تعیین سمیت، صنایع زیستی، کشف دارو، تولید و توسعه واکسن و تولید پروتئین استفاده می شوند.

در شرایطی که مطالعات in vivo روی سلول های مجزا دشوار است؛ مثل زمانی که بافت های پیچیده ای مانند پانکراس از انواع سلول ها تشکیل شده است، پژوهش بر روی رده های سلولی ارجحیت دارد.

مطلب پیشنهادی: روش انجام آزمایش MTT

رده سلولی میرا یا محدود finite cell lines

سلول های موجود در محیط کشت قبل از اینکه سرعت رشد آنها کاهش یافته و در نهایت از بین بروند ، به تعداد محدودی تقسیم می شوند. به رده های سلولی با طول عمر کشت محدود، رده های سلولی محدود (finite cell lines) گفته می شود. معمولا سلولها قبل از مرگ، ۲۰ تا ۱۰۰ بار تقسیم می شوند. تعداد واقعی دو برابر شدن سلولها به نوع گونه، دودمان سلولها ، شرایط کشت و …. بستگی دارد. سلولهای انسانی معمولاً ۵۰ تا ۱۰۰ بار تقسیم می شوند.

رده های سلولی نامیرا یا نامحدود

رده های سلولی که از سلول های ترانسفرم شده در شرایط in vitro یا از سلول های سرطانی به دست می آید، رده سلولی نامیرا یا نامحدود نامیده می شود. این سلول ها در حالت تک لایه (چسبنده ) یا سوسپانس رشد داده می شوند. این سلول ها به سرعت تقسیم می شوند و توانایی کشت نامحدود دارند.

رده های سلولی می توانند در نتیجه تغییر در تعداد کروموزوم ها، آنیوپلوئیدی یا هتروپلوئیدی را نشان دهند. رده های سلولی که تحت ترانسفورماسیون قرار می گیرند، تغییراتی را در ویژگی های خود نشان می دهند. به عنوان مثال، سلول های Hela رده ای نامیرا از سلول های اپی تلیال هستند که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV18)، ترانسفورم شده و نامیرا می گردند.

نحوه نامگذاری رده های سلولی

نام رده های سلولی مخففی از اسم موسسه ای است که رده سلولی در آن تولید شده است. به عنوان مثال، MCF-7 مخفف Michigan Cancer Foundation می باشد و شماره بعد از آن، سویه سلولی یا شماره رده سلولی است.

MCF-7 ، رده سلولی سرطان سینه انسان
MCF-7 ، رده سلولی سرطان سینه انسان

از رده های سلولی پرکابرد در آزمایشگاه کشت سلول می توان به سلول های زیر اشاره کرد

  • MCF-7: رده سلولی HepG2سرطان سینه انسان
  • HepG2:رده سلول کارسینومای هپاتوسلولار انسان
  • MDA-MB-231: رده سلولی آدنوکارسینومای انسان
  • CHO-K1: سلول اپی تلیال مشتق شده از تخمدان همستر چینی
  • HDF:رده سلولی فیبروبلاست پوست انسان
  • U87-MG: رده سلولی گلیوبلاستومای نسان
  • MG-63: رده سلولی استئوسارکومای انسان
  • ۳T3: رده سلولی فیبروبلاست موش
HepG2 ، رده سلول کارسینومای هپاتوسلولار انسانی
HepG2 رده سلول کارسینومای هپاتوسلولار انسانی

برای اطلاع از بانک سلولی هیستوژنوتک و دریافت مشاوره رایگان در مورد نحوه انتخاب رده های سلولی اینجا کلیک کنید

نحوه انتخاب رده سلولی

انتخاب رده سلولی بستگی به سوالی دارد که در پژوهش به دنبال هستیم. اگر پژوهش بروی بیماری خاصی است رده سلولی که انتخاب می کنیم باید مرتبط با بیماری باشد. حتی گاهی نیاز است که نوع خاصی از بیماری را مطالعه کنیم. مثلا اگر در سرطان سینه فقط نوع triple negative را بررسی کنیم، لازم است که رده سلولی triple-negative انتخاب گردد.

جهت اطلاع و سهولت شما کاربر گرامی برای استفاده از خدمات مطالعات حیوانی – بافت شناسی – آزمایشگاه بیوتکنولوژی – آزمایشگاه پاتولوژی – آزمایشگاه ژنتیک – اسانس گیری – جنین شناسی – میکروبیولوژی توسط لینک های مربوطه اقدام نمایید.

مطالب مرتبط: بررسی چرخه‌ سلولی یا سیکل سلولی – چرخه سلولی و سایکلین ها – تمایز پیری سلولی و اجزای محیط کشت
خدمات مرتبط: خدمات سلولی – محیط های کشت تمایزی – داربست های مهندسی بافت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن